FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Light.Move.Festival. rozświetli centrum Łodzi

23 września 2016
Light.Move.Festival. rozświetli centrum Łodzi
Newseria Biznes

55 podświetlonych kamienic, 25 instalacji świetlnych oraz 5 projekcji wielkoformatowych 2D/3D to główne elementy programu tegorocznej edycji Light.Move.Festival. Największy festiwal światła w Polsce stawia na architektoniczne iluminacje, które są jego wyróżnikiem także na świecie. Wydarzenie, które co roku odmienia oblicze łódzkiego śródmieścia odbędzie się w dniach 7 – 9 października 2016.

 

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival. to 3-dniowe widowisko organizowane w przestrzeni miejskiej, które każdego dnia rozpoczyna się o godz. 18.45, a kończy o północy. Zwiedzający mogą podziwiać iluminacje, mappingi 2D/3D oraz instalacje bezpłatnie. Festiwal stawia na egalitarność. Sztuka wychodzi do widza, dlatego świetlne iluminacje możemy zobaczyć na fasadach kamienic, kościołów i w parkach.

Organizatorzy w najbliższej edycji zaplanowali 5 projekcji wielkoformatowych 2D/3D, czyli kilkuminutowe projekcje dopasowane do detali architektonicznych budynku. Głównym punktem festiwalu będzie mapping 2D/3D francuskiego artysty Yves’a Moreaux, który w centrum miasta stworzy wielkoformatową projekcję obejmującą trzy budynki: Kościół Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Archiwum Państwowe w Łodzi. Tematem mappingu będzie tegoroczny motyw przewodni festiwalu, czyli oniryzm. Będzie to opowieść o podróży, pełnej przygód, które pojawiają się w naszych snach. Projekt zostanie zrealizowany w ramach współpracy z lyońskim festiwalem światła Fête des Lumières, który jest Festiwalem Stowarzyszonym Light.Move.Festival.

 

Światowy trend dotarł do Polski

Na świecie powstało już wiele festiwali światła. Co roku iluminacje i kolorowe instalacje można zobaczyć m.in. w Berlinie, Singapurze, Lyonie, Amsterdamie czy Sydney. Light.Move.Festival z kolei jest największym festiwalem światła w Polsce. To co, go wyróżnia, to architektoniczne iluminacje zabytkowych kamienic. - W żadnym innym mieście nie są one tworzone na tak dużą skalę. Zwiedzający zobaczą aż 55 specjalnie oświetlonych kamienic przy głównej ulicy miasta – Piotrkowskiej – podkreśla Beata Konieczniak, pomysłodawca festiwalu i członek Rady Fundacji Lux Pro Monumentis, która tworzy Light.Move.Festival.

Iluminacje budynków uzupełni 25 instalacji świetlnych. W jednym z łódzkich parków w centrum miasta będzie można spacerować w gąszczu gigantycznych fungi. Kilkumetrowe grzyby pozwolą poczuć się uczestnikom festiwalu światła jak "Alicja w krainie czarów". Wszystkie instalacje zostaną podświetlone, co pozwoli uzyskać magiczny i niezapomniany efekt.

Festiwal odbędzie się 7-9 października w Łodzi. Wydarzenie jest bezpłatne.

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Do 24 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przy...

Handel zbożem jest dość umiarkowany, rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po...

Ponad 25 mld euro ma wynieść w tym roku wartość eksportu polskiej żywności - mów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę