CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

List otwarty w sprawie umów CETA i TTIP

21 października 2016
List otwarty w sprawie umów CETA i TTIP

Jako organizacja zrzeszająca osoby i firmy tworzące certyfikowaną ekologiczną żywność wysokiej jakości przedstawiamy nasz głos w sprawie ratyfikacji umów CETA z Kanadą oraz TTIP z USA. Niezależnie, od tego że oba te kraje są partnerami politycznymi i biznesowymi dla całej Europy, nie stanowią one dobrego wzoru jakości produktów spożywczych.

Żywność genetycznie modyfikowana oraz wysoko przetworzona jest bardzo istotnym składnikiem rynku spożywczego obu Państw.

Wielki lobbing firm chemicznych w przemyśle spożywczym oraz tendencja do maksymalizacji zysku przy zachowaniu jak najniższych kosztów doprowadza do dominacji zysku, nad jakością i zdrowiem ludzi. Zapomina się wówczas o tym, jaką funkcję żywność ma pełnić, czyli:

  • żywić
  • nie szkodzić
  • wspierać zdrowy rozwój organizmu


Dla ludzi zajmujących się żywnością ekologiczną przede wszystkim, ale i również tradycyjną i naturalną bardzo ważne jest skąd bierze się surowiec do produkcji, jakie są receptury wytwarzania, czyli wielka troska o jakość. Zagrożenie ze strony maksymalizacji wydajności w rolnictwie powoduje, że nasza troska okazuje się uzasadniona.

Rolnictwo ekologiczne rozwija się coraz bardziej. Produkty BIO są prawie w każdym sklepie w Polsce, Europie i na świecie. Nie ma potrzeby stawać temu rozwojowi na przeszkodzie. Uważamy, że należy go wspierać.

W świetle informacji o nadprodukcji żywności a jednocześnie wiedząc ile wyrzuca się nieskonsumowanych dóbr, warto zadać sobie pytanie czy dążenie do maksymalizacji zysków poprzez zalew taniej żywności, idzie w zgodzie z zasadami szacunku dla naszej planety i nas samych, jako jej mieszkańców. Wg nas nie idzie.

Podpisanie umów takich jak CETA czy TTIP powodować może dominację tańszej – GORSZEJ – żywności, dominację korporacji nad średnim i małym biznesem a także może zdominować wewnętrzne prawo państw, które podpiszą umowę.

A wszystko po to, żeby robić pieniądze. Nie dla poprawienia jakości życia czy zdrowia obywateli krajów zainteresowanych. Nie po to, by pomóc żywić tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Umowy te mają wzmocnić dominację silnych bez względu na koszt społeczno-polityczny.
Prosimy Państwa o zastanowienie się nad tą sprawą. Dotyczy ona nas wszystkich:

  • Konsumentów – bo od dawna wiadomo, że tania żywność nie niesie za sobą jakości. A coraz częściej tania żywność jest nafaszerowana dodatkami
  • Rolników ekologicznych – bo może okazać się, że nie będzie gdzie ani jak produkować żywności w jakości EKO
  • Przedsiębiorców (szczególnie tych małych i średnich) - konkurencja cenowa może spowodować konieczność zamykania działalności lub walkę cenową – a za to zawsze zapłaci słabszy i konsument.

Spróbujmy porozumieć się na zasadach szanujących wszystkie strony. Jakość żywności i zdrowie konsumentów stawiamy na pierwszym miejscu.

Polska Ekologia - Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów


POWIĄZANE

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przystosować się do zmieniające...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę