aaa_TSW_2023
CTR_2023

Lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

27 października 2017
Lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

Wolno żyjące lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie – podał Małopolski Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa 10 dni. Szczepionki zrzucone będą z samolotów w lasach, na polach, łąkach i w parkach.

Z danych małopolskich służb weterynaryjnych wynika, że dzięki szczepieniom liczba przypadków wścieklizny wśród dzikich zwierząt w regionie systematycznie maleje. „W 2010 r. odnotowaliśmy 118 przypadków, a w 2011 – 60. Najczęściej występowały na wschodzie regionu, w okolicach Tarnowa, Bochni i Brzeska. W ub.r. przypadków wścieklizny było osiem, a w bieżącym - jeden” – powiedział w czwartek w rozmowie z PAP zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii Grzegorz Kawiecki.

Szczepionki składają się z przynęty będącej mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny. W jej wnętrzu znajduje się plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Całość wygląda jak mała, brunatno-zielonkawa kostka o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości 800 m.

Lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi, gdyż stają się praktycznie bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą jej.

Kawiecki powiedział, że w Małopolsce zostanie rozrzuconych 464 tys. dawek szczepionki. Na 1 km kw. trafi ich średnio 30.

Po zakończeniu akcji, przez dwa tygodnie, nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Trzeba też natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

Wszelkich dodatkowych informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie pod numerem telefonu (12) 293 10 00 i podległych mu stacji powiatowych.

Akcja szczepienia przeprowadzana jest wiosną i jesienią. We wrześniu zrealizowano ją w sąsiadujących z Małopolską województwach: śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę