aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

27 października 2017
Lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

Wolno żyjące lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie – podał Małopolski Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa 10 dni. Szczepionki zrzucone będą z samolotów w lasach, na polach, łąkach i w parkach.

Z danych małopolskich służb weterynaryjnych wynika, że dzięki szczepieniom liczba przypadków wścieklizny wśród dzikich zwierząt w regionie systematycznie maleje. „W 2010 r. odnotowaliśmy 118 przypadków, a w 2011 – 60. Najczęściej występowały na wschodzie regionu, w okolicach Tarnowa, Bochni i Brzeska. W ub.r. przypadków wścieklizny było osiem, a w bieżącym - jeden” – powiedział w czwartek w rozmowie z PAP zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii Grzegorz Kawiecki.

Szczepionki składają się z przynęty będącej mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny. W jej wnętrzu znajduje się plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Całość wygląda jak mała, brunatno-zielonkawa kostka o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości 800 m.

Lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi, gdyż stają się praktycznie bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą jej.

Kawiecki powiedział, że w Małopolsce zostanie rozrzuconych 464 tys. dawek szczepionki. Na 1 km kw. trafi ich średnio 30.

Po zakończeniu akcji, przez dwa tygodnie, nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Trzeba też natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

Wszelkich dodatkowych informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie pod numerem telefonu (12) 293 10 00 i podległych mu stacji powiatowych.

Akcja szczepienia przeprowadzana jest wiosną i jesienią. We wrześniu zrealizowano ją w sąsiadujących z Małopolską województwach: śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę