Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Litwa/ W obiegu świąteczne znaczki pocztowe pachnące imbirem

27 listopada 2017
Litwa/ W obiegu świąteczne znaczki pocztowe pachnące imbirem

W związku ze zbliżającym się świętami Bożego Narodzenia Litewska Poczta w sobotę wypuściła do obiegu wyjątkowe dwa znaczki pocztowe pachnące ciastkami imbirowymi. Pachnące znaczki pojawiły się po raz pierwszy w historii litewskiej filatelistyki.

„Zapachy przywołują wspomnienia, pobudzają uczucia i nastroje, niech więc aromat imbirowych ciasteczek wędruje drogą pocztową i przenosi świąteczny nastrój panujący w naszych domach” - oświadczył kierownik grupy komunikacyjnej Litewskiej Poczty Tomas Baszarovas.

Pachnące znaczki wyprodukowano we Francji. Jak poinformował Baszarovas, „zostały wykonane nowoczesną techniką fleksografii z użyciem atramentu zawierającego perfumy”. Znaczki, po delikatnym potarciu, zaczynają pachnieć.

Wydane z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku znaczki zaprojektowała litewska ilustratorka książek dla dzieci Auszra Kiudulaite. Znaczki przypominają dziecięce rysunki. Pierwszy - o nominale 0,39 euro przeznaczonym na rynek wewnętrzny - przedstawia Świętego Mikołaja, a na drugim – o nominale 0,81 euro przeznaczonym na rynek zewnętrzny – widnieje zimowy pejzaż.

Wraz z nowymi znaczkami ukazała się też koperta pierwszego dnia obiegu. W sobotę w Wilnie na poczcie głównej korespondencja z nowymi znaczkami jest znakowana stemplem okolicznościowym.

Litewska Poczta w komunikacie odnotowuje, że pachnące znaczki nie są wydawane często. Po raz pierwszy ukazały się w połowie lat 60. w Bhutanie i miały zapach róż.

Rocznie Litewska Poczta wydaje 25-27 nowych znaczków pocztowych.

 

Aleksandra Akińczo (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło służby”. W Ministerst...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina wszystkim posiadacz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę