Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Łotwa zaostrza kontrole ukraińskich jaj

18 czerwca 2020
Łotwa zaostrza kontrole ukraińskich jaj

Ministerstwo Rolnictwa na Łotwie poinformowało, że przez okres sześciu miesięcy będzie prowadzić zintensyfikowane kontrole jaj i przetworów importowanych z Ukrainy.

Kluczowym argumentem podanym przez stronę łotewską  przemawiającym za koniecznością zaostrzenia kontroli są dotychczasowe zgłoszenia z systemu RASFF o zanieczyszczeniu salmonellą towarów z Ukrainy.

Rząd łotewski zaznaczył, że w sytuacji  rosnącego przywozu ukraińskich produktów  na rynek UE priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego europejskim konsumentom. W 2019 roku zarejestrowano cztery przypadki salmonelli w  jajach i przetworach pochodzących z Ukrainy.

Przypomnijmy, że rynek łotewski stanowi  już od kilku lat ważną platformę handlową  na rynku UE dla  ukraińskiej firmy Ovostar Union, która w niedalekiej przyszłości planuje rozpocząć budowę ferm kur niosek na Łotwie. Aktualnie Ovostar posiada na Łotwie swoje spółki  zależne. Interesy inwestycyjne Ovostaru  na Łotwie reprezentuje spółka produkcyjna Gallusman  zlokalizowana w tym kraju i będąca częścią  Ovostar Union Group.

Ukraiński inwestor przez wiele miesięcy spotykał się z dużym oporem łotewskiej branży i społeczności, co utrudniało znalezienie terenu pod inwestycję. Jednak  w maju tego roku pojawiły się  informacje potwierdzające, że Gallusman i nordycka firma energetyczna ADVEN podjęły współpracę przy projekcie budowy nowoczesnego zakładu produkcji jaj,  którego wartość oszacowano na około 100 mln euro.

Ovostar deklaruje, że po zakończeniu projektu, nowy zakład będzie liderem w branży drobiarskiej i paszowej w tym kraju bałtyckim oraz największym producentem w Europie Północnej.

Dokładna lokalizacja będzie znana po zakończeniu procedury oceny oddziaływania na środowisko, co powinno zostać wykonane do końca 2020 roku. Prace budowlane zaplanowano na 2021 rok. Powstać  mają między innymi kurniki o obsadzie do 6 milionów kur niosek i produkcji rocznej jaj do 2 mld sztuk.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podcza...

Firma Tyson Foods Inc. negocjuje w Pekinie za zniesieniem „banu” eksportowego dl...

Temat GMO wciąż budzi wiele obaw ze strony konsumentów. Coraz więcej osób zwraca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę