CTR_80917

Lubelskie: nadzwyczajna sesja sejmiku o problemach rolnictwa

8 września 2016
Lubelskie: nadzwyczajna sesja sejmiku o problemach rolnictwa
PAP / Artur Reszko

O wsparcie producentów trzody chlewnej w związku z wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i podjęcie innych działań dla rozwiązania problemów wsi zaapelował w środę do rządu i parlamentu RP sejmik województwa lubelskiego.

Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PSL, lubelski sejmik przyjął stanowisko, w którym wyraził „głębokie zaniepokojenie sytuacją w polskim rolnictwie”. Za przyjęciem stanowiska było 18 radnych; w głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS.

„Ostatnie wydarzenia, w tym, wystąpienie wirusa ASF w Polsce, napływ zbóż z Ukrainy i problemy producentów owoców i warzyw dramatycznie pogorszyły i tak trudną sytuację na lubelskiej wsi. W konsekwencji wiele gospodarstw zagrożonych jest bankructwem, przedsiębiorstwom przetwórczym grozi upadłość, a ich pracownikom – bezrobocie” – głosi stanowisko.

Sejmik zwrócił się do rządu i parlamentu RP m.in. o „natychmiastowe zapewnienie wsparcia producentom trzody chlewnej w likwidacji skutków wystąpienia wirusa ASF; (…) depopulacji dzików, szczególnie na terenach objętych ochroną; wprowadzenia systemowych, długofalowych działań mających na celu wsparcie produkcji związanej z trzodą chlewną, ograniczenia do minimum czterdziestodniowego okresu zakazu sprzedaży tuczników ze strefy zagrożonej”.

Sejmik postuluje, aby rolnicy w strefie zapowietrzonej otrzymali rekompensaty oraz aby rząd uruchomił inne mechanizmy przewidziane w razie klęski żywiołowej. Na czele sztabu kryzysowego ds. ASF powinna stanąć premier Beata Szydło – głosi stanowisko.

Inne postulaty dotyczą m.in. uruchomienia krajowego programu dopłat dla producentów owoców, wprowadzenia dla nich cen minimalnych oraz umów kontraktacyjnych, podjęcia interwencji w zakresie skupu zbóż przez państwo, pomocy dla producentów mleka w celu ustabilizowania rynku, skutecznej promocji i rozwoju eksportu produktów rolnych.

Stanowisko przyjęte zostało po kilkugodzinnej, chwilami burzliwej, dyskusji o sytuacji w rolnictwie. Radni PSL i rolnicy, którzy przybyli na sesję mówili, że działania w sprawie ASF są niewystarczające, samorządy zostały pozostawione przez rząd same sobie w zwalczaniu tej choroby, brakuje informacji, jak dalej prowadzić hodowlę. Skarżyli się na niskie ceny płodów rolnych, m.in. zboża, owoców, mleka, pieczarek. „Czas najwyższy, by reakcje rządu nasilić, zwiększyć interwencję, powalczyć o lepsze wsparcie dla rolników” – powiedział wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta (PSL).

Rolnicy, którzy przybyli na sesję, trzymali w rękach tablice z hasłami: „Zamiast pomocy ustrój przemocy”, „PiS jątrzy spory rolnicy tracą miliony”, „Gniew rolnika obali pisowskiego naczelnika”.

Radni PiS tłumaczyli, że rząd tej partii sprawuje władzę od niedawna, a system wspomagania rolnictwa w sytuacjach kryzysowych jest niesprawny od wielu lat. Zarzucali, że nadzwyczajna sesja sejmiku została zwołana przez PSL z powodów politycznych, ponieważ partia ta traci społeczne poparcie. Wskazywali, że sesja miała odwrócić uwagę od problemów peeselowskiego marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, na którego CBA złożyło ostatnio doniesienie do prokuratury. Według CBA w lubelskim urzędzie marszałkowskim było łamane prawo przy rejestrowaniu grup producenckich, które następnie otrzymywały unijne wsparcie.

Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu nad stanowiskiem sejmiku. „Uważamy, że dzisiejsza sesja została przede wszystkim zorganizowana po to, aby odciągnąć uwagę opinii publicznej od kłopotów i być może poważnej afery, która miała miejsce w lubelskim urzędzie marszałkowskim” – powiedział radny PiS Michał Mulawa.

„Od zeszłego roku rząd kierowany przez premier Beatę Szydło, jak również minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, po raz pierwszy od ośmiu lat broni interesów polskich rolników. Te sprawy teraz rzeczywiście są trudne, choćby kwestia ASF na Lubelszczyźnie. Jesteśmy przekonani, że polski rząd sobie z tym poradzi” – dodał Mulawa.

W czwartek w Lublinie hodowcy bydła zapowiedzieli manifestację w związku z trudną sytuacją na rynku mleka.

(PAP)


POWIĄZANE

W dniu 14 listopada 2017 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzen...

"Od północy w czwartek ponad 30 milionów butelek beaujolais nouveau jest w sprze...

Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki od czwartku możn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę