aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lubelskie/ Prokuratura wróciła do śledztwa ws. grup producenckich

26 stycznia 2018
Lubelskie/ Prokuratura wróciła do śledztwa ws. grup producenckich

Prokuratura Okręgowa w Lublinie uwzględniła zażalenie ARiMR na umorzenie śledztwa dotyczącego dotacji dla dziewięciu grup producenckich w regionie. Śledztwo wszczęte zostało po zawiadomieniu CBA; w grudniu ubiegłego roku zostało umorzone.

Na umorzenie śledztwa wpłynęły dwa zażalenia, CBA oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prokuratura zdecydowała nie uwzględnić zażalenia CBA, ponieważ uznała, że ta instytucja nie jest uprawniona do jego złożenia. Uwzględnione zostało natomiast zażalenie ARiMR – poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Agnieszka Kępka.

„W uwzględnionym zażaleniu słusznie wskazano, że nie wszystkie niezbędne czynności w tej sprawie zostały wykonane. Śledztwo jest w toku, będziemy teraz wykonywać dodatkowe czynności, po ich zakończeniu zostaną podjęte merytoryczne decyzje” - powiedziała Kępka.

W grudniu ubiegłego roku lubelska Prokuratura Okręgowa umorzyła to śledztwo wobec „braku znamion czynu zabronionego”. Uznała, że w żadnym z badanych czynów nie doszło do przestępstwa.

Śledztwo obejmowało 17 czynów, z których część dotyczyła przestępstw urzędniczych - niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień - a część wyłudzenia dotacji – informowała w grudniu prokuratura.

Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożyło w sierpniu 2016 r. CBA, po kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Dotyczyło ono podejrzenia złamania prawa przez władze województwa poprzez wydanie decyzji uznających dziewięć podmiotów za grupy producenckie, m.in. wytwórców owoców i warzyw. Według CBA podmioty te nie spełniały wymaganych prawem warunków.

Uznanie za grupy producenckie umożliwiło tym podmiotom uzyskanie dotacji wypłaconych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w łącznej wysokości blisko 25 mln zł. Do przestępstw tych miało dochodzić w latach 2010 - 2013.

Prokuratura prowadzi jeszcze inne postępowania, wszczęte na skutek zawiadomienia CBA po przeprowadzonej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Lublinie. Jedno z nich dotyczy zaniechania naliczania kar umownych wynikających z umowy zawartej przez Urząd Marszałkowski z wykonawcą projektu informatyzacji urzędu, co miało spowodować szkodę w wysokości ponad 500 tys. zł. Śledztwo to prowadzi Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ w Lublinie.

Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe prowadzi natomiast śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego przestępstwa wytworzenia opatrzonej datą wsteczną dokumentacji oraz zakwalifikowania podmiotu na misję gospodarczą niezgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi, co spowodowało szkodę w wysokości ponad 11 tys. zł.

CBA złożyło też zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Prezesa Portu Lotniczego Lublin SA, który w celu uzyskania zamówienia publicznego miał poświadczyć nieprawdę w dokumentach przetargowych. Prokuratura dołączyła to zawiadomienie do prowadzonego już w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Porcie Lotniczym.

 

Zbigniew Kopeć, Renata Chrzanowska (PAP)


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę