Lubelskie/ Wykryto dwa nowe ogniska ASF u świń

23 maja 2018
Lubelskie/ Wykryto dwa nowe ogniska ASF u świń

Dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem: w gospodarstwie w gminie Wierzbica, gdzie hodowano 15 świń oraz w gospodarstwie w gminie Sawin, w którym utrzymywano 661 świń.

To 110. i 111. ognisko ASF u świń w Polsce – podał w środę w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Oba ogniska znajdują się w powiecie chełmskim, na obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W obu gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

To szóste i siódme w tym roku ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. ASF ujawniono w Polsce w lutym 2014 r., od tamtego czasu tę chorobę u świń ujawniono w 111 ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk ASF u świń.

ASF u świń odnotowano w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Poprzednie, 109. ognisko, wykryto 17 maja w gospodarstwie w gminie Nasielsk w woj. mazowieckim, w którym było 28 świń. Jest to - jak dotychczas - najbardziej wysunięte na Zachód ognisko; ale znajduje się po prawej stronie Wisły.

Wcześniej - 108. ognisko zanotowano 23 lutego tego roku w gospodarstwie, w którym znajdowało się 640 świń, położonym w gminie Jabłoń (powiat parczewski) w województwie lubelskim. Poprzednie ogniska wykryto na początku stycznia br. - dwa w powiecie siedleckim (woj. mazowieckie) i jedno w powiecie radzyńskim (woj. lubelskie).

Ponadto do środy wykryto 2166 przypadków ASF u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Zbigniew Kopeć (PAP)


POWIĄZANE

Ostatnio coraz głośniej mówi się o zapowiedziach chińskich władz dotyczących sto...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy zaprasza mieszk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę