Lubuskie/ Niskie plony rzepaku, słaba jakość zboża

7 września 2017
Lubuskie/ Niskie plony rzepaku, słaba jakość zboża

Pogoda sprawiła, że w woj. lubuskim zbiory zbóż i rzepaku nie będą zbyt wysokie, a jakość ziarna gorsza niż w przed rokiem. Jedynie plantatorzy kukurydzy mogą liczyć na udane plony.

Jak poinformował PAP Piotr Tyliszczak z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (LODR) w Kalsku, w wyniku niekorzystnej aury jakość nasion zbóż oraz rzepaku jest słaba, co przekłada się na ich niższą cenę w skupach.

„Zboża ozime plonowały na poziomie 44,3 dt/ha, natomiast zboża jare 34,9 dt/ha. Najgorzej jest w przypadku rzepaku, który plonował rekordowo słabo: rzepak ozimy na poziomie 25,9 dt/ha, natomiast rzepak jary 19 dt/ha” – powiedział PAP Tyliszczak. Dodał, że do początku września nie zabrano jeszcze z ok. 10 proc. zasiewów zbóż.

Dla porównania, w poprzednim sezonie średnie polny dla zbóż ozimych były na poziomie 40,1 dt, zbóż jarych 33,6 dt/ha, a rzepaku 27,3 dt/ha (ozimy) i 20,4 dt/ha (jary).

W przypadku zbóż najniższe plony były notowane w południowych powiatach woj. lubuskiego, nieco lepiej było na północy. Jeśli chodzi o rzepak, ta tendencja jest odwrotna.

W przeciwieństwie do zbóż i rzepaku bardzo dobrze zapowiadają się lubuskie uprawy kukurydzy. Duże opady deszczu i wysoka wilgotność gleby pozytywnie wpłynęły na rozwój kukurydzy.

„Jest wiele miejsc, w których również kukurydza ucierpiała w wyniku nadmiaru wody. To jednak nie powinno znacząco wpłynąć na ogólne statystyki dotyczące zbiorów tej rośliny. Kukurydziane żniwa rozpoczną się prawdopodobnie na początku października” – dodał Tyliszczak.

Według danych LODR suma opadów (na podstawie pomiarów w Kalsku) w czerwcu wyniosła 124 mm, w lipcu 183 mm, w sierpniu 99 mm, podczas gdy średnie wieloletnie dla tych miesięcy wynoszą odpowiednio: 56 mm, 79 mm i 64 mm. To pokazuje, że koniec wiosny i lato 2017 roku były jednymi z najbardziej mokrych w historii regionu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę