Lubuskie/ Większość bocianów białych wyruszyła w podróż do Afryki

25 sierpnia 2017
Lubuskie/ Większość bocianów białych wyruszyła w podróż do Afryki

Większość bocianów białych gniazdujących w tym roku w Lubuskiem wyruszyła w drogę do tzw. ciepłych krajów. Na terenie dwóch największych skupisk tych ptaków w regionie mogą jeszcze pozostawać pojedyncze osobniki – poinformował PAP ornitolog Krzysztof Gajda z Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Lubuskiego.

Gajda przypomniał, że sierpień to czas odlotu bocianów białych do Afryki. W pierwszej kolejności wylatują ze swych rodzinnych stron młode ptaki, najczęściej między 10 a 15 sierpnia, natomiast umowna data wylotu dorosłych osobników to 24 sierpnia.

Wylot bocianów białych w kierunku Czarnego Lądu jest poprzedzony bocianimi sejmikami skupiającymi nierzadko kilkadziesiąt osobników, czyli ich spotkaniami na łąkach, zaorywanych polach i mokradłach, gdzie "podejmują decyzje" o swym wylocie i oczywiście intensywnie przed nim żerują.

„W tym roku takie zjawiska mogliśmy zaobserwować dużo wcześniej, gdyż na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Ujście Warty pozostały ostatnie już osobniki” – powiedział PAP Gajda.

Dodał, że z terenu pierwszego parku wyleciało w tym roku 41 młodych z 19 gniazd, natomiast z drugiego 187 młodych z 68 gniazd.

Ornitolog zaznaczył, że migracje osobników młodych zawsze przynoszą pewne śmiertelne żniwo. Tak też było i w tym miesiącu - w południowej Polsce stwierdzono martwego, porażonego prądem, młodego tegorocznego osobnika zaobrączkowanego w Parku Krajobrazowym Ujście Warty.

„Potwierdziło się to, o czym wiadomo od dawna: młode ptaki, nieświadome zagrożeń ze strony cywilizacji człowieka chcąc usiąść na niewyizolowanych częściach słupa elektrycznego przypłacają to życiem. Ratunkiem byłby montaż fragmentów izolacyjnych nieszkodzących bocianom, ale też i innym stworzeniom. Wiązałoby się to jednak z wielkim nakładem finansowym w całej Europie, co należy uznać obecnie za rzecz mało realną” – powiedział PAP Krzysztof Gajda.

Bociany, które odchowują młode w naszym kraju, zimę spędzają w dorzeczu Nilu, a niekiedy nawet w południowej Afryce. Ptaki, które przyszły na świat w tym roku, osiągną dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat i dopiero wówczas wybiorą się w podróż do Europy na pierwsze lęgi.

Ludowe przekazy określają terminy przylotu i odlotu bocianów białych wiążąc je z imieninami świętych. Utarło się, że ptaki te przylatują do naszego kraju w okolicach 19 marca, czyli na św. Józefa. Natomiast ich odloty są łączone z dniem św. Bartłomieja, czyli 24 sierpnia.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Trwa nabór do jednego z największych w Polsce akceleratorów dla startupów – MIT ...

Dzięki Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) zaledwie połowa krajów Unii Europejskiej (...

Przychody z aukcji koni w Janowie Podlaskim z 2016 r. są porównywane z aukcjami ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę