CTR_80917

Ludowcy: Jurgiel nie chroni polskiej żywności; resort rolnictwa: cały czas pracujemy

26 sierpnia 2016
Ludowcy: Jurgiel nie chroni polskiej żywności; resort rolnictwa: cały czas pracujemy
PAP / Jakub Kamiński

Zaniechania w dziedzinie ochrony i promocji polskiej żywności oraz walki z afrykańskim pomorem świń zarzucili w środę ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi przedstawiciele ludowców.

Cały czas pracujemy, zaniechań dopuszczali się za to ministrowie rolnictwa w rządzie PO-PSL - odpowiedział w imieniu resortu jego wiceszef Rafał Romanowski.

Na środowej konferencji prasowej przed siedzibą ministerstwa prezes małopolskich struktur młodzieżówki PSL (Forum Młodych Ludowców) Miłosz Motyka ocenił, że Jurgiel dopuścił się "kompletnych zaniechań", jeśli chodzi o promocję, wsparcie i ochronę producentów polskiej żywności. "Polska żywność na tym traci" - zaznaczył.

Z kolei Adam Orliński z zarządu FML apelował do ministra, żeby "naprawdę zaczął działać" i "spełniał te obietnice, o których mówił".

Wśród obietnic, które miał składać Jurgiel, ludowcy wymieniali m.in. wprowadzenie minimalnych cen skupu płodów rolnych oraz doprowadzenie do podwyższenia poziomu unijnych dopłat bezpośrednich. W praktyce - według nich - polscy producenci żywności zmagają się z "najniższymi od lat" cenami skupu i opóźnionymi dopłatami.

"Zbliża się 1 września, dzieci w szkołach usłyszą pierwszy dzwonek i my też byśmy chcieli pana ministra obudzić. To jest ostatni dzwonek dla ministra rolnictwa na uruchomienie skupu interwencyjnego, na wsparcie polskich rolników (...). Jeśli tego nie zrobi, będziemy mieć ogromny problem na rynku nie tylko wieprzowiny, ale na rynku całej polskiej żywności" - przekonywał Motyka.

Rzecznik ludowców Jakub Stefaniak wraz z przedstawicielami Forum Młodych Ludowców przekazali w siedzibie resortu przeznaczony dla ministra usmażony, przewiązany czerwoną wstążką, kotlet, który miał nawiązywać do problemu polskich hodowców z afrykańskim pomorem świń (ASF). Według informacji służb weterynaryjnych w Polsce wykryto w środę siedemnaste ognisko wirusa. "Przez dwa lata udawało się powstrzymywać ogniska ASF poza granicami naszego kraju; przypadkowo zapewne teraz ogniska ASF rozlały się po całym kraju" - mówił Motyka.

Kotlet - tłumaczyli ludowcy - ma również skłonić Jurgiela, żeby "posmakował i zobaczył, jak polska żywność jest sprawdzoną marką, dobrą marką, marką znaną na świecie".

"Dalsze zaniechanie działań ministra rolnictwa może doprowadzić do tego, że to będzie jeden z ostatnich kotletów, jakie on zobaczy, więc niech mu się naprawdę dobrze przyjrzy, może posmakuje, (...) i chwyci sprawy w swoje ręce, bo tego od niego wymagają polscy rolnicy" - podkreślił Motyka.

W imieniu MRiRW kotlet odebrał od ludowców wiceszef resortu Rafał Romanowski. "Oczywiście pan minister nie śpi, cały czas pracujemy, jeżeli chodzi o zwalczanie ASF podjęliśmy wiele działań" - zapewnił.

Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że od lat 2013-2014, kiedy pojawiły się pierwsze ogniska choroby, do końca listopada 2015 r. "ministerstwo spało i jakoś nie poczyniło żadnych działań".

Odnosząc się do zarzutów braku dbałości o promocję i ochronę polskiej żywności Romanowski dodał, że przez osiem lat rządów PO-PSL ministrowie rolnictwa "zapomnieli choćby o odbudowie populacji wieprzowej w Polsce, o odbudowie rynku wewnętrznego, o odbudowie produktu polskiego". Zapowiedział, że tuż po wakacjach sejmowych Sejm procedował będzie projekt ustawy wprowadzającej "wyraźne oznaczenia produktu polskiego".

(PAP)


POWIĄZANE

KE przedstawiła wytyczne dla państw UE w sprawie obrotu ziemią, by ograniczenia ...

Propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona, mające doprowadzić do lepszego ...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę