aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MAKROpuls: Presja inflacyjna wciąż podwyższona

16 stycznia 2024
MAKROpuls: Presja inflacyjna wciąż podwyższona

Finalne dane o inflacji powyżej wstępnego szacunku

Zgodnie z finalnymi danymi, inflacja CPI obniżyła się w grudniu do 6,2% r/r wobec 6,6% w listopadzie, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (6,1%). Mimo obserwowanego w ostatnich miesiącach silnego spadku, inflacja od 33 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

Niższa dynamika cen żywności głównym źródłem spadku inflacji

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia inflacji była niższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”, która zmniejszyła się w grudniu do 6,0% r/r wobec 7,3% w listopadzie. Spadek dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych obserwowany jest we wszystkich jej głównych kategoriach i wynika z efektów wysokiej bazy sprzed roku, jak również z odnotowanego w ostatnich kwartałach wyraźnego obniżenia cen surowców rolnych (por. AGROmapa z 12.12.2023). Do spadku inflacji przyczyniła się również niższa dynamika cen w kategorii „paliwa” (-6,0% r/r w grudniu wobec -5,7% w listopadzie), co czemu sprzyjały m.in. umocnienie złotego względem dolara, a także spadek światowych cen ropy naftowej. W kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływało również obniżenie inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami spadła w grudniu do 7,0% r/r wobec 7,3% w listopadzie. Jej spadek w grudniu miał szeroki zakres i został odnotowany w większości jej kategorii: „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”, „odzież i obuwie”, „zdrowie”, „transport (bez paliw)”, „rekreacja i kultura”, „restauracje i hotele” oraz „inne wydatki na towary i usługi”. Szacujemy, że inflacja bazowa liczona w ujęciu miesięcznym wyniosła w grudniu ok. 0,3% m/m. Tym samym ukształtowała się ona powyżej wzorca sezonowego w grudniu (ok. 0,0%), co wskazuje, że presja inflacyjna pozostaje podwyższona (por. MAKROmapa z 15.01.2024). W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała natomiast wyższa dynamika cen nośników energii, która zwiększyła się w grudniu do 9,2% wobec 8,1% w listopadzie. Jej wzrost wynikał z efektu niskiej bazy sprzed roku związanego ze spadkiem cen opału w grudniu 2022 r. – por. MAKROpuls z 13.01.2023).

Inflacja wkrótce przejściowo osiągnie cel inflacyjny

Zgodnie z naszym zrewidowanym scenariuszem prognozujemy, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy spadek inflacji, a ona sama w II kw. br. osiągnie swoje minimum lokalne na poziomie 2,3%. Od III kw. br. oczekujemy stopniowego wzrostu inflacji, która osiągnie swoje maksimum lokalne w II kw. 2025 r. na poziomie 4,8% r/r, po czym obniży się osiągając poziom 3,5% w IV kw. 2025 r. Tym samym nasz scenariusz zakłada, że inflacja ogółem przejściowo ukształtuje się poniżej celu inflacyjnego (2,5% r/r) w okresie marzec-maj br. (por. MAKROmapa z 15.01.2024). Naszym zdaniem skłoni to RPP do wznowienia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Uważamy, że RPP obniży stopy procentowe o 25pb w marcu i lipcu br. Potencjał do większej skali obniżek jest ograniczony z uwagi na oczekiwany przez nas ponowny wzrost inflacji w II poł. br. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są ubiegłotygodniowe jastrzębie wypowiedzi prezesa NBP A. Glapińskiego oraz członka RPP I. Dąbrowskiego, a także ewentualne postawienie prezesa A. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (por. MAKROmapa z 15.01.2024).

Opublikowane dzisiaj finalne dane o inflacji są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.Jakub Olipra Starszy Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę