GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Małopolskie/ 6,6 mln zł z PROW na budowę lokalnych targowisk

30 listopada 2017
Małopolskie/ 6,6 mln zł z PROW na budowę lokalnych targowisk

Małopolskie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przeznaczy 6,6 mln zł na urządzenie 10 nowych targowisk, na których będą sprzedawane produkty od lokalnych dostawców. Pierwsze z nich powstaną za dwa lata w Proszowicach i Gdowie.

W środę przedstawiciele władz tych dwóch gmin otrzymali umowy gwarantujące przyznanie unijnego dofinansowania. Proszowice dostały ponad 962 tys. zł, a Gdów - prawie 467 tys. zł.

W sumie w całej Małopolsce nowe targowiska powstaną w 10 gminach – oprócz Proszowic i Gdowa, będą to również: Bukowno, Wietrzychowice, Michałowice, Zakliczyn, Moszczenica, Ochotnica Dolna, Pleśna i Kęty. Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył na ten cel z PROW 6,6 mln zł.

Dzięki dotacjom unijnym place targowe staną się miejscami, w których w dobrych warunkach, bez względu na pogodę, będzie można zrobić zakupy u lokalnych producentów. Place zyskają zadaszenie i oświetlenie, pełną infrastrukturę sanitarną, a w niektórych przypadkach również instalacje centralnego ogrzewania. Z myślą o środowisku w niektórych gminach zaplanowano też montaż odnawialnych źródeł energii m.in. paneli słonecznych czy solarnych lamp ulicznych. W pobliżu każdego targowiska przewiduje się też budowę parkingów z miejscami na kilkadziesiąt samochodów.

Zgodnie z planem na wszystkich placach znajdą się też specjalne punkty dla handlujących drobnym inwentarzem, m.in. kurami, królikami, gołębiami, a nawet kucykami i końmi. Ponadto, rolnicy na zadaszonych straganach będą oferować ekologiczne produkty m.in. świeże warzywa i owoce, jak również zioła, przetwory czy grzyby.

Na niektórych targowiskach będzie można spotkać też meblarzy z Kalwarii Zebrzydowskiej, sprzedawców handlujących artykułami budowlanymi, rolniczymi oraz artykułami gospodarstwa domowego. Zainteresowani zakupią tam również rękodzieło czy tekstylia polskich producentów.

„Poprzednia perspektywa pokazała, że realizacja projektów związanych z przebudową i unowocześnianiem targowisk jest bardzo potrzebna. Każdy z nowych placów został bardzo pozytywnie przyjęty przez lokalne społeczności. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować te ważne dla mieszkańców i producentów przedsięwzięcie” - zaznaczył wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Jak przypomniał, we w poprzedniej perspektywie PROW 2007-2013 zmodernizowano 23 małopolskie targowiska, na które samorząd województwa przeznaczył dofinansowanie unijne w wysokości ponad 16 mln zł.

„Nie mam wątpliwości, że dzięki temu w naszym regionie zdecydowanie ucywilizował się handel, a Małopolanie, jak również turyści jeszcze chętniej przybywają na place targowe, gdzie w jednym miejscu mogą poznać nasz małopolski folklor, a przede wszystkim zaopatrzyć się w regionalne produkty czy lokalne przysmaki” - ocenił Kozak.

 

Rafał Grzyb, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Komisja Europejska zaprasza wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych...

Minął miesiąc od rozpoczęcia realizacji zaliczek z tytułu płatności bezpośrednic...

Irańskie władze zablokowały możliwość eksportu mięsa kurczaków przez irańskich e...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę