aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mapa średnich cen energii w lutym 2023 r.–analiza Energy Solution

8 marca 2023
Mapa średnich cen energii w lutym 2023 r.–analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. W lutym 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio prawie 133 Euro, czyli niemal tyle samo ile, wynosiła średnia cena z ubiegłego miesiąca (ok. 5 Euro więcej). W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 140 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła w lutym prawie 149 Euro. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh ponad 172 Euro.

Mapę średnich cen energii komentuje Edyta Bartoszek, Manager ds. Zakupów Energii Elektrycznej i Paliwa Gazowego, ekspertka firmy Energy Solution.

· Średnia cena energii na rynku SPOT w lutym w UE wzrosła o 4 proc. w stosunku m/m i wyniosła 132,92 EUR/MWh,

· W Polsce średnia cena energii SPOT w lutym była wyższa o blisko 5,6 proc. m/m, kosztowała 140,56 EUR/MWh,

· Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) spadła w lutym m/m ok. 9,3 proc. i wyniosła 148,96 EUR/MWh,

· W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w lutym wyniosła 172,16 EUR/MWh i była o ok. 7,6 proc. niższa od tej w styczniu;

· W lutym obserwowaliśmy spadek i stabilizację cen nośników energii, na które nie wpłynęły rosnące ceny uprawnień do emisji. Coraz bardziej widoczny był także pozytywny wpływ generacji wiatrowej i fotowoltaicznej.

 

energia Srednia cena SPOT luty 2023

 

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy 132,92 EUR/MWh, wobec 127,73 EUR/MWh w styczniu (+4%).

Luty pod względem wycen na RDN był podzielony na dwa różne okresy zależne w dużej mierze od produkcji energii odnawialnej - w dniach z wyższą generacją (ponad 4 GW) ceny utrzymywały się na średnim poziomie 573 zł/MWh, w pozostałych 740 zł/MWh (+29%). Koniec miesiąca odznaczył się w Polsce nowym rekordem w produkcji energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych 6,99 GW – w poszczególnych godzinach energia słoneczna stanowiła 30% zapotrzebowania. Co ciekawe to miesiąc zimowy pobił ostatni rekord z września 2022 - 6,71 GW.

 

energia Średnia cena BASE luty 2023

 

Średnia cena kontraktów terminowych na 2024 r. wyniosła 148,96 EUR/MWh i była niższa od styczniowej o -9,3%. Ceny na prawie wszystkich europejskich rynkach energii elektrycznej spadły z powodu zmniejszenia popytu i cen na gaz, a także wzrostu generacji wiatrowej oraz fotowoltaicznej. Wyjątek stanowią kraje skandynawskie utrzymujące styczniowe poziomy ze względu na duży udział źródeł OZE oraz Portugalia i Hiszpania w związku z regulacjami prawnymi ograniczającymi ceny. Pomimo osiągnięcia przez uprawnienia do emisji CO2 najwyższej historycznie wartości 100,34 EUR/t, ruch ten nie miał widocznego wpływu na równie gwałtowny wzrost wycen energii elektrycznej. W związku z tym byliśmy świadkami nietypowej sytuacji na rynku, kiedy ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły a ceny energii podążały w przeciwnym kierunku.

Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie notowania na kontrakcie na 2024 r. kształtowały się w przedziale 779,40 - 834,50 zł/MWh. Obserwowany jest wzrost obrotu na rynku spotowym (+83% rok do roku), natomiast znaczny spadek na kontraktach terminowych (- 65% rok do roku). W lutym po raz pierwszy od 12 lat miesięczny wolumen obrotu na rynku spot był wyższy od obrotu na rynku terminowym. Względnie wysokie temperatury w nadal trwającym sezonie grzewczym, przy przyroście generacji wiatrowej oraz coraz wyższym udziale energii fotowoltaicznej, a także wysoki poziom wypełnienia magazynów pozwoliły na oddalenie ryzyka niedoborów podażowych energii w Europie, czego efektem są obecne spadki wycen na rynku terminowym oraz relatywnie utrzymująca się, niewysoka wycena SPOT. Sytuacja podażowa będzie również ulegała stopniowej poprawie wraz z wydłużaniem się dni i większym nasłonecznieniem, jednak wyceny pozostają na znacznie wyższych poziomach niż w poprzednich latach, co oznacza, że kryzys energetyczny nie jest przeszłością.

***

Firma Energy Solution zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy oraz prawny. Spółka posiada kompetencje w zakresie projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Świadczy usługi w obszarze audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) oraz audytów energetycznych przedsiębiorstw. Realizuje na rzecz klientów instalacje fotowoltaiczne, jak i rozwija projekty farm PV. W 2018 roku rozpoczęła prace nad systemem telemetrii danych energetycznych, skutecznie wdrażając rozwiązanie w ponad 16 krajach Europy. Wśród klientów Energy Solution znajdują się zakłady produkcyjne, sklepy, sieci handlowe, deweloperzy, banki oraz podmioty z sektora finansów publicznych: miasta, gminy, powiaty, uczelnie publiczne, szpitale. Więcej na temat firmy: www.energysolution.pl


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę