aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Mapa średnich cen energii we wrześniu 2023 r. – analiza Energy Solution

13 października 2023
Mapa średnich cen energii we wrześniu 2023 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. We wrześniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio 94,50 Euro, czyli o ponad 3 proc. więcej, niż w ubiegłym miesiącu. W Polsce cena ta wynosiła w wrześniu ponad 110 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2024 r. wynosiła w ubiegłym miesiącu ponad 120 Euro i w stosunku do sierpnia była wyższa o ok 7,5 proc. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh ponad 136 Euro.

Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski - Dyrektor Działu Portfolio Management, ekspert firmy Energy Solution.

· Średnia cena energii na rynku SPOT we wrześniu w UE wzrosła o 3,1 proc. w stosunku m/m i wyniosła 94,50 EUR/MWh,

· W Polsce średnia cena energii SPOT we wrześniu wzrosła o ok. 2 proc. m/m, i wynosiła 110,61 EUR/MWh,

· Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) zmalała we wrześniu m/m o -6,67 proc. i wyniosła 120,15 EUR/MWh,

· W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) we wrześniu wyniosła 136,01 EUR/MWh i była o ok. -4 proc. niższa od tej w sierpniu.

energia elektryczna-ceny SPOT

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy 94,50 EUR/MWh, wobec 91,65 EUR/MWh w sierpniu (+3 proc.). Polski rynek rozliczył się średnią wartością 510 zł/MWh, wobec 485 zł/MWh w sierpniu (+5 proc.). W minionym miesiącu Polska była w czołówce najdroższych rynków spotowych, jednak nie była strefą najdroższą. W przeciwieństwie do sierpnia wyceny rynku dnia następnego były stabilne, dzięki wyrównanej sytuacji pogodowej w skali miesiąca. Wycena spotowa września była nieznacznie niższa od średniej ważonej kontraktu terminowego na ten okres (510 zł/MWh spot, 520 zł/MWh kontrakt forward).

energia elektryczna-ceny Base

Rynek terminowy, reprezentowany przez kontrakty roczne na 2024 r. rozliczył się w całej strefie średnią 120,15 EUR/MWh w porównaniu do 128,74 EUR/MWh w sierpniu (-6,7 proc.). Porównanie ostatnich dni sesyjnych sierpnia i września dla polskiego rynku wskazuje na brak zmiany w ujęciu miesięcznym.

Najistotniejsze rynki wpływające na ceny hurtowe energii elektrycznej zachowywały się dość różnorodnie. Liderem spadków, spośród analizowanych przez nas rynków, był niemiecki rynek terminowy energii elektrycznej. Zachowanie indeksu na 2024 r. było przeciwstawne do sytuacji obserwowanej na TGE. Dość istotne spadki wycen odnotowano również na rynku gazu ziemnego i uprawnień do emisji. Po przeciwstawnej stronie znajdowały się notowania węgla kamiennego, który odnotował kilkuprocentowe zwyżki. Istotnemu przełożeniu spadków z rynku uprawnień do emisji na notowania kontraktu rocznego na pewno nie pomogła dynamicznie osłabiająca się złotówka. Z 13 do 16 EUR/MWh wzrosła różnica wycen BASE_Y-24 w relacji do średniej obserwowanych krajów.

Podobnie jak w sierpniu, dużo nerwowości, szczególnie w krótkoterminowej części rynku gazu ziemnego, wprowadziły doniesienia o potencjalnych strajkach pracowników sektora LNG w Australii

oraz przedłużające się ponad pierwotne deklaracje odstawienia remontowe istotnych elementów infrastruktury gazowej Norwegii. Ważnym wydarzeniem dla polskiego rynku energii pozostają taniejące poniżej 50 zł/MWh zielone certyfikaty, których wycena zanurkowała po dość niespodziewanych zmianach w kontekście obowiązku umorzeniowego na 2024 r. Duża część obserwatorów i uczestników polskiego rynku energii elektrycznej wyczekuje decyzji w zakresie ewentualnego przedłużenia programu ochrony odbiorców tego medium na kolejny rok. Jak wiadomo, na te oczekiwania bardzo mocno wpływa kalendarz wyborczy, stąd jasne deklaracje nie pojawią się zapewne wcześniej niż pod koniec października.

***

Firma Energy Solution zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy oraz prawny. Spółka posiada kompetencje w zakresie projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Świadczy usługi w obszarze audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) oraz audytów energetycznych przedsiębiorstw. Realizuje na rzecz klientów instalacje fotowoltaiczne, jak i rozwija projekty farm PV. W 2018 roku rozpoczęła prace nad systemem telemetrii danych energetycznych, skutecznie wdrażając rozwiązanie w ponad 16 krajach Europy. Wśród klientów Energy Solution znajdują się zakłady produkcyjne, sklepy, sieci handlowe, deweloperzy, banki oraz podmioty z sektora finansów publicznych: miasta, gminy, powiaty, uczelnie publiczne, szpitale. Więcej na temat firmy: www.energysolution.pl

oprc, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie ele...

Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę