Agrolok_280518

Maspex kupił kolejną zagraniczną spółkę – producenta wody z Bułgarii

16 października 2017
Maspex kupił kolejną zagraniczną spółkę – producenta wody z Bułgarii

Grupa Maspex Wadowice, jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w branży spożywczej, kupiła bułgarską spółkę Aquarex AD produkującą naturalną wodę mineralną. To 19. przejęcie sfinalizowane przez polską firmę.

Przejęta spółka Aquarex AD posiada zakład produkcyjny w Bułgarii wytwarzający wodę pod marką Velingrad. Woda pochodzi ze źródeł w Velingradzie, znajdującym się w paśmie górskim Rodopy.

Przedstawiciele spółki oceniają, że rynek wody w Bułgarii jest perspektywiczny. Maspex planuje inwestycje w rozbudowę i modernizację zakupionego zakładu produkcyjnego.

„Wchodzimy w nowy dla nas segment na rynku bułgarskim – segment, który rośnie i nadal będzie się rozwijał. Podobnie zainwestowaliśmy w ubiegłym roku w Rumunii, gdzie zakupiliśmy wodę Rio Bucovina i była to bardzo dobra decyzja” - ocenił w poniedziałek Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu.

Według niego, polska spółka, która działa w Bułgarii od 1998 r. i obecnie zajmuje tam miejsce wicelidera rynku soków, nektarów i napojów z 20-proc. udziałem, wypracowała tam sobie bardzo silną pozycję w tym segmencie. „Woda doskonale uzupełni naszą ofertę. Będziemy w ten obszar inwestować – zarówno w zakład produkcyjny, jak również w sprzedaż” - ocenił Pawiński.

Według przedstawionych danych rynek wody butelkowanej w Bułgarii jest zdominowany prawie całkowicie przez bułgarskich producentów. Co roku wzrasta on o około 5 proc. Obecnie spożycie na mieszkańca wynosi tam 70 litrów rocznie.

Grupa Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Posiada spółki zależne i zakłady produkcyjne w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W zeszłym roku spółka odnotowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 4,27 mld zł.

 

Rafał Grzyb, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Tegoroczne niższe zbiory zbóż prawdopodobnie przełożą się na spadek dochodów rol...

W gminie Lubsza półtoraroczny chłopczyk uległ wypadkowi w gospodarstwie ojca. Dz...

Parlament Europejski odrzucił w środę stanowisko komisji prawnej PE ws. reformy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę