aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Masz długi? Tym sposobem możesz wyjść na prostą

20 lutego 2023
Masz długi? Tym sposobem możesz wyjść na prostą

Mierzysz się z problemem zadłużenia? Sprawdź, czym jest restrukturyzacja i ochroń swoje gospodarstwo rolne.

W tym artykule znajdziesz informację, w jaki sposób zażegnać problem długów, z którymi borykają się rolnicy. 

Prowadzenie działalności rolniczej nie jest łatwe i często bardzo ryzykowne. W tym biznesie wpływ na finalny zarobek ma nie tylko praca rolnika, ale także czynniki zewnętrzne, na które prowadzący gospodarstwo nie ma wpływu. Jeżeli dojdzie do sytuacji zagrożenia biznesu, rolnik może skorzystać z restrukturyzacji. 

Czym jest restrukturyzacja?

To proces przeznaczony m.in. dla małych gospodarstw, którego celem jest uniknięcie upadłości.

Restrukturyzacja polega na wypracowaniu wspólnego stanowiska z obecnymi wierzycielami. Wówczas konieczne będzie stworzenie odpowiedniego planu restrukturyzacji. Musi zawierać działania naprawcze, a także opis sytuacji finansowej gospodarstwa. 

Działania restrukturyzacyjne mogą być różne, w zależności od sytuacji finansowej, a także rodzaju gospodarstwa. Wówczas możliwa jest zmiana modelu biznesowego, optymalizacja kosztów, czy procesów w ramach prowadzenia gospodarstwa, a także częściowa sprzedaż ziemi.

>> Sprawdź bezpłatnie, czy możesz rozpocząć restrukturyzację <<


Komu przysługuje restrukturyzacja?

Jeżeli odczuwasz trudności finansowe to znak, że możesz kwalifikować się do procesu restrukturyzacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnicy muszą spełniać następujące warunki:

  • prowadzić czynną działalność rolniczą, 

  • wykazać niewypłacalność lub zagrożenie niewypłacalnością.

>> Sprawdź bezpłatnie, czy możesz rozpocząć restrukturyzację <<

Jakie są zalety restrukturyzacji?

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma zaletami. Największą z nich jest wstrzymanie dotychczas prowadzonej egzekucji na czas do 4 miesięcy. Ulegają one zawieszeniu od dnia ogłoszenia restrukturyzacji. Oznacza to również, że komornik po ogłoszeniu postępowania restrukturyzacyjnego nie będzie mógł wszczynać kolejnych nowych postępowań egzekucyjnych wobec rolnika.

Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz czas i spokój, które możesz poświęcić na działania, by ratować gospodarstwo. Nie musisz martwić się licytacjami maszyn rolniczych, czy nieruchomości.

Zaletą restrukturyzacji jest poprawa sytuacji majątkowej gospodarstwa, ale także zwiększenie jego wydajności oraz efektywności.

Warto wiedzieć, że restrukturyzacja ochroni także majątek właścicieli gospodarstwa rolnego. Ponadto odpowiedzialność za długi w tym wypadku jest również zmniejszona. To sposób na natychmiastową ulgę w trudnej sytuacji. 

Na skutek układu Twoje zadłużenia mogą zostać rozłożone na raty, czy zmniejszone nawet o 50%. Odsetki zostaną wstrzymane, a kluczowe dla funkcjonowania gospodarstwa umowy nadal będą obowiązywać.  

Jak zgłosić się do restrukturyzacji?

Musisz wiedzieć, że proces ten nie jest łatwy, dlatego warto zgłosić się do odpowiednich specjalistów po pomoc. W Pravna.pl czeka na Ciebie doradca restrukturyzacyjny, który dopasuje strategię działania odpowiednio pod Twoje gospodarstwo. 

W taki sposób możesz uniknąć dużej ingerencji sądu w proces restrukturyzacyjny. Wówczas cały plan restrukturyzacyjny możesz opracować wraz z doradcą restrukturyzacyjnym, a sąd jedynie zatwierdzi wniosek.

>> Sprawdź bezpłatnie, czy możesz rozpocząć restrukturyzację <<

 

POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę