EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Meksyk i Tajlandia- nowe regulacje w obrocie ziarnem

6 lutego 2023
Meksyk i Tajlandia- nowe regulacje w obrocie ziarnem

Zagraniczna służba FAS amerykańskiego ministerstwa rolnictwa i żywności USDA w piątek wydała kolejny raport-komunikat na temat sytuacji i najważnieszych wydarzeń na świcie związanych z polityką rolną, przepisami prawa wewnętrznego i aspektami ekonomicznymi produkcji roślinnej. Tym razem uznano że najważniesze regulacje prawno-ekonomiczne wydarzyły się w Meksyku i Tajlandii. Z punktu widzenia geograficznego, niby temat odległy, ale obecna sytuacja na światowych rynkach w poszczególnych krajach może mieć wpływ na giełdowe ceny artykułów rolnych.

Meksyk: Aktualizacja dotycząca zboża i paszy

Prognozy produkcji kukurydzy, ryżu i sorgo są korygowane w dół w roku gospodarczym 2022/23, podczas gdy szacunki dotyczące produkcji pszenicy zostają zwiększone do 3,6 mln ton. Szacunkowa produkcja kukurydzy w Meksyku na rok 2021/22 została skorygowana w dół na podstawie zaktualizowanych danych dotyczących sadzenia do 26,5 miliona ton metrycznych (MMT). Prognozuje się, że import kukurydzy do Meksyku wzrośnie do 17,3 mln ton w MY 2022/23. Import kukurydzy w MY 2021/22 osiągnął rekordowe 18,1 mln ton. Import wszystkich innych zbóż do Meksyku w MY2021/22 jest również korygowany w górę. Szacuje się, że eksport kukurydzy z Meksyku w MY 2022/23 spadnie, ponieważ ostatnie zmiany polityczne nakładają 50-procentowe cło na eksport białej kukurydzy do czerwca 2023 r.

 Tajlandia: Aktualizacja dotycząca zboża i paszy

FAS Bangkok zrewidował swoje prognozy dotyczące produkcji ryżu MY2022/23 do 20,2 miliona ton metrycznych ze względu na obfite zasoby wody i atrakcyjne ceny produkcji ryżu poza sezonem. Eksport ryżu tajlandzkiego w 2022 r. był wyższy niż oczekiwano i wyniósł 7,7 mln ton. Prognoza FAS Bangkok dotycząca produkcji kukurydzy pozostaje niezmieniona w stosunku do poprzedniej prognozy, podobnie jak popyt importowy kukurydzy i pszenicy.

redakcja ppr.pl na podst. źródło: FAS USDA


POWIĄZANE

Unia Europejska przez kilka tygodni nie były publikowane dane dotyczące importu ...

W drugim kwartale 2023 roku 19% firm z branży IT mówi o konieczności zwolnień, a...

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę