aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MHP-ukraiński gigant drobiarski z coraz większą stratą

26 czerwca 2024
MHP-ukraiński gigant drobiarski z coraz większą stratą

Największy ukraiński przetwórca drobiu, MHP, odnotował niemal trzykrotny spadek zysku netto z powodu dewaluacji hrywny i wzrostu kosztów związanych z konfliktem. 

W pierwszym kwartale 2024 roku MHP wygenerowało zysk netto w wysokości 16 mln dolarów w porównaniu z 49 mln dolarów w roku poprzednim, podała spółka w swoim raporcie kwartalnym. Pomimotego w MHP tygodniowo ubija się 9 400 000 sztuk drobiu.

Spadek wynika przede wszystkim z ostrej dewaluacji lokalnej waluty Ukrainy, hrywny, która spowodowała stratę kursową w wysokości 40 mln dolarów w porównaniu do skromnego zysku w wysokości 4 mln dolarów w pierwszym kwartale 2023 roku – podała spółka.

W ciągu ostatniego roku hrywna konsekwentnie traciła na wartości. Pod koniec maja 2024 r. Narodowy Bank Ukrainy po raz pierwszy podniósł oficjalny kurs dolara powyżej 40 hrywien, co było historycznym maksimum. W maju 2023 r. kurs był blisko do 36 hrywien za dolara.

Mnóstwo działań wojennych

„Wojna w dalszym ciągu ma duży wpływ na działalność firmy” – stwierdził MHP, wymieniając ciągłe ataki dronów i rakiet oraz przerwy w dostawie prądu jako kluczowe wyzwania sieć, która pozostaje pod ciągłym zagrożeniem bombardowaniami” – stwierdziła firma.

Urzędnicy rządowi szacują, że w wyniku nalotów, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, w kraju pozostała mniej niż połowa mocy wytwórczych energii elektrycznej, co doprowadziło do codziennych przerw w dostawie prądu trwających co najmniej 10 godzin.

MHP poinformowało również, że w wyniku ostrzału obwodu odeskiego magazyn częściowo wynajęty przez firmę do przechowywania mrożonych produktów z mięsa kurczaka MHP został całkowicie zniszczony, co spowodowało utratę produktów drobiowych o wartości 8 mln USD. W rezultacie firma ucierpiała MHP obliczyło, że koszty związane z wojną w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosą 10 mln dolarów.

„Biorąc pod uwagę warunki operacyjne wojny, nie możemy zapewnić, że nie zdarzy się to w przyszłości i że nasze zakłady produkcyjne i infrastruktura, z której korzystamy, nie staną się celem nowych ataków” – stwierdziła firma.

Żadnych dywidend

Mając na uwadze utrzymującą się niepewność związaną z wojną i wynikającą z niej konieczność zachowania płynności w celu wsparcia bieżącej działalności spółki, zarząd MHP podjął decyzję o nieogłaszaniu ostatecznej dywidendy za rok obrotowy 2023. Za okres 3 miesięcy nie została ogłoszona zaliczka na dywidendę kończący się 31 marca 2024 r. – podała spółka.

W 2023 roku MHP wygenerowało zysk netto w wysokości 142 mln USD w porównaniu do straty netto w wysokości 231 mln USD rok wcześniej.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę