CTR_80917

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Warszawie

18 października 2016

W dniach 10 – 12 października 2016 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej odbyła się dziesiąta edycja Międzynarodowej Wystawy Wynalazków (International Warsaw Invention Show, IWIS). Współorganizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Urząd Patentowy RP, Politechnika Warszawska.

 

Jednym z zaprezentowanych wynalazków jest system rozpoznawania pisma ręcznego „INSPIRIA”. Długopis ma wbudowany skaner, umieszczony poniżej końcówki z kulką rozprowadzającą tusz. Podczas pisania skaner czyta pozostawiony na papierze ślad atramentu. Informacja cyfrowa jest zapisywana w pamięci lokalnej, wewnątrz obudowy długopisu. Po włożeniu długopisu do stacji dokującej, tekst pojawia się ekranie komputera, jako zawartość pliku zapisanego w pamięci urządzenia zewnętrznego.

 

Innowacyjne rozwiązania technologiczne były oceniane przez międzynarodowe jury. 12 października, w dniu zakończenia wystawy, najciekawsze pomysły zostały wyróżnione nagrodami.

 

Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przyznało 7 Honorowych Medali im. Tadeusza Sendzimira. Wśród nagrodzonych jest mjr Mariusz Chmielewski z Wojskowej Akademii Technicznej, który stworzył technologię monitorowania aktywności bioelektrycznej mięśni szkieletowych. Dane z sensora przytwierdzonego do ciała, są bezprzewodowo przekazywane do smartfona i w czasie rzeczywistym porównywane z wzorcami zapisanymi w pamięci urządzenia. Sensor noszony przez osobę chorą na padaczkę pozwala zidentyfikować atak epilepsji.

 

Urząd Patentowy RP ufundował nagrody w postaci lamp, o kształcie tradycyjnej, XIX-wiecznej lampy naftowej. Wśród nagrodzonych jest zespół naukowców z Politechniki w Bukareszcie, który opracował technologię prowadnic chirurgicznych dostosowanych do budowy ciała pacjenta. Nagrody wręczała Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego.

Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski, www.ttg.news


POWIĄZANE

Już jutro w fińskim Tampere rozpoczną się targi KoneAgria 2017. Na targi udaje s...

Polsce potrzebna jest stabilna i rozwijająca się strefa euro, kibicujemy prowadz...

Żaden klub nie sprzeciwił się w środę dalszym pracom nad rządowym projektem usta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę