Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie

8 sierpnia 2023
Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ludności Tubylczej na Świecie (9 sierpnia 2023 r.) Unia Europejska potwierdza swoje zdecydowane i stałe zaangażowanie mające zapewnić poszanowanie, ochronę i przestrzeganie praw ludności tubylczej określonych w prawie międzynarodowym praw człowieka oraz w Deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach ludności rdzennej.

Jako że tegoroczny międzynarodowy dzień jest poświęcony roli młodzieży rdzennej w inicjowaniu zmian na rzecz samostanowienia, wyrażamy szczególne uznanie dla tej młodzieży za jej zaangażowanie i wyrażane opinie. Młodzież rdzenna bezpośrednio zmaga się z niektórymi z najbardziej palących kryzysów, w obliczu których stoi dziś ludzkość, jak np. utrata różnorodności biologicznej i zmiana klimatu. Jednocześnie brakuje jej możliwości pełnego uczestnictwa w życiu politycznym i publicznym, by móc stawiać czoła wyzwaniom, takim jak utrata terytoriów, źródeł utrzymania i zasobów, czy też działać na rzecz samostanowienia i obrony swoich praw. UE w dalszym ciągu angażuje się w promowanie udziału rdzennych przywódców i rdzennych obrońców praw człowieka, w tym młodzieży rdzennej, w procesach rozwoju i kluczowych globalnych forach decyzyjnych.

W tym roku UE zainwestowała na przykład 2,3 mln EUR w nową inicjatywę dotyczącą dialogów młodzieżowych na temat Arktyki, aby zaangażować młodzież z Arktyki i z Europy, w tym młodzież rdzenną, w politykę i proces decyzyjny, które pomogą zapewnić pokojową, zrównoważoną i dostatnią przyszłość regionu, zgodnie z polityką UE wobec Arktyki i Planem działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych UE.

Dziś UE wyraża solidarność z ludnością tubylczą liczącą ponad 476 mln osób – w Arktyce i na całym świecie – oraz uznanie dla jej odporności i dynamicznej różnorodności jej kultur.

oprac, e-mk, ppr.pl źródło: RE; fot, PPR.PL


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę