Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Mieszanie olejów samochodowych. Może lepiej nie eksperymentować?

7 lutego 2020
Mieszanie olejów samochodowych. Może lepiej nie eksperymentować?
Newseria Biznes

Czasami pojawia się możliwość zaoszczędzenia gotówki poprzez dolanie do zbiornika z olejem silnikowym środka smarnego innego od tego, który się w nim aktualnie znajduje. Czy jednak mieszanie olejów jest bezpieczne? Jeżeli nie mamy innego wyjścia, to mieszanka olejów jest dopuszczalna, jednak trzeba mieć świadomość, że może to doprowadzić do zniszczenia silnika i innych podzespołów w samochodzie.

Olej silnikowy ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o prawidłową i płynną pracę jednostki napędowej w aucie. Dobrze jest też sięgać po te produkty, które spełniają najwyższe normy jakościowe oraz ekologiczne, a także te, które chronią elementy silnika przed zużyciem, zmniejszają spalanie w aucie oraz wydłużają okres pomiędzy kolejnymi wymianami oleju. Ale czy można je ze sobą mieszać?

Zdaniem ekspertów oleje spełniające te same specyfikacje jakościowe można mieszać razem bez względu na to, czy są one olejami jednosezonowymi czy wielosezonowymi. Nie ma też znaczenia, czy są to substancje syntetyczne czy mineralne.

– Trzeba jednak pamiętać o tym, że duże znaczenie ma specyfikacja oleju (API, specyfikacje ACEA OEM) i techniczne parametry. Na przykład jeśli jeden olej ma temperaturę krzepnięcia -42 stopnie, a drugi -20, to nie jest to dobra kombinacja – mówi Marek Klimowicz z firmy P.H.U. Andrzej Klimowicz – dystrybutora produktów Neste na terenie Polski.

Również lepkość oleju ma wpływ na jakość pracy silnika. Tylko tu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i niejednoznaczna dla wszystkim modeli samochodów.

– W przypadku niektórych modeli samochodów dopuszczalne jest stosowanie tylko jednego rodzaju oleju (nie chodzi tu o markę, ale o jego lepkość). W innych pojazdach producenci silników przewidzieli możliwość użycia środka smarnego o różnych parametrach lepkościowych. W tym przypadku pomieszanie preparatów nie powinno wpłynąć w żaden sposób na stan pojazdu – tłumaczy Marek Klimowicz i dodaje, że dla zwykłego kierowcy samochodu takie tłumaczenie może wydać się zbyt skomplikowane i dlatego lepiej powiedzieć: „Nie mieszaj ze sobą olejów o różnej lepkości”. Tak będzie najbezpieczniej.

Nie jest zalecane mieszanie olejów do silników Diesla i silników benzynowych. Najlepszym sposobem na zagwarantowanie jednolitej jakości pracy podzespołów samochodowych jest stosowanie tego samego rodzaju preparatów podczas każdej wymiany. Każdy olej silnikowy jest inny i możemy tylko zgadywać, co się stanie, gdy w nieumiejętny sposób pomieszamy oleje silnikowe.

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę