Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Milion złotych w kolejnym konkursie Odnowa wsi Świętokrzyskiej

26 marca 2018
Milion złotych w kolejnym konkursie Odnowa wsi Świętokrzyskiej

Samorząd woj. świętokrzyskiego w tym roku przeznaczy milion złotych na wsparcie remontów, budowę miejsc rekreacji czy doposażenie obiektów społecznych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich w ramach programu Odnowa Wsi Świętokrzyskiej.

Jak podkreśliła w piątkowym komunikacie rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała, "głównym celem programu jest zwiększenie atrakcyjności obszarów wiejskich dla ich mieszkańców, jak również potrzeba kultywowania w społecznościach lokalnych tradycji i odrębności kulturowej". Tegoroczna edycja programu odbędzie się pod hasłem "100 dotacji na 100- lecie niepodległości".

W konkursie można ubiegać się o dotacje m.in. na budowę, odbudowę lub przebudowę obiektów publicznych pełniących funkcje społeczno-kulturalne jak również służące poprawie bezpieczeństwa mieszkańców - świetlic, domów kultury, strażnic OSP. Projekty mogą też dotyczyć zakupów inwestycyjnych, związanych z wyposażeniem budynków pełniących funkcje społeczno-kulturalne, rekreacyjne, sportowe, turystyczne, przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów - i infrastruktury im towarzyszącej oraz budynków służących poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

Wsparcie może obejmować również zakup towarów służących przedsięwzięciom związanym z kultywowaniem lokalnych tradycji i zawodów tradycyjnych (np. zakup strojów ludowych, instrumentów muzycznych) oraz dofinansowanie organizacji wydarzeń kulturalnych – festynów związanych z kultywowaniem tradycji oraz imprez służących rozwojowi wspólnot i lokalnych społeczności.

Do otrzymania wsparcia uprawnione są gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z terenu województwa świętokrzyskiego. Wsparcie będzie udzielane w formie refundacji do wysokości 80 proc. poniesionych wydatków, wkład własny gminy wynosi minimum 20 proc. całkowitej wartości zadania. Maksymalna wartość dotacji to 10 tys. zł.

Nabór wniosków konkursowych od stowarzyszeń i organizacji pozarządowych będzie prowadzony w ramach gmin do 16 kwietnia, a następnie do 30 kwietnia samorządy mają czas na przekazanie zebranych wniosków do Urzędu Marszałkowskiego. Z kolei weryfikacja wniosków i opracowanie listy rankingowej przez komisję konkursową zakończy się 30 maja.

To czwarta edycja programu Odnowa Wsi Świętokrzyskiej. W 2010 r., 2014 r. oraz w 2017 r. samorząd województwa przeznaczył na przedsięwzięcie w sumie 3,5 mln zł.

 

Piotr Grabski, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR, dotyczącym realizowanego przez Narodowy F...

W związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków służba we...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę