MiniKiwi – wymagający gatunek

9 października 2020
MiniKiwi – wymagający gatunek

Uprawa aktinidii wydaje się mieć przyszłość w Polsce. Owoce aktinidii kojarzone są dość powszechnie z kiwi, a więc owocem już dość długo znanym i lubianym przez Polaków. MiniKiwi jest smaczne a dodatkowo poręczne w konsumpcji. Zjada się je ze skórką, może więc posłużyć za zdrową przekąskę. Owoce zawierają dużo pierwiastków i związków prozdrowotnych, z których najważniejsze to witamina C, witaminy z grupy B, luteina, błonnik oraz potas. W Polsce świeżymi, krajowymi owocami tego gatunku można cieszyć się od maja do października. Warto je zjadać nawet jeżeli ich produkcja nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporo nakładów i starań.

polska smakuje_pasek (1).jpg

Kapryśny gatunek

Uprawa MiniKiwi nie należy do prostych. Gatunek ten ma dość specyficzne wymagania siedliskowe, a sposób prowadzenia krzewów nie należy do tanich. Pod uprawę aktinidii przeznaczyć należy stanowisko żyzne, o lekko kwaśnym odczynie pH gleby (5,5-6,5). Musi ono być przepuszczalne, gdyż nawet krótkotrwałe zalanie wpływa ujemnie na rozwój roślin i może doprowadzić do ich śmierci. Są one także bardzo podatne na uszkodzenia mrozowe, do których dochodzić może w kwietniu i w maju. Dlatego bezwzględnie unikać należy zastoisk mrozowych a jagodnik dobrze jest wyposażyć w rozwiązania do walki z przymrozkami. Szkody wyrządzać mogą także wiatry. Zaleca się więc osłonięcie kwater szpalerami szybkorosnących drzew, które będą ograniczać siłę wiatrów. Te muszą jednak pozostawać w pewnej odległości od uprawnych roślin by nie dochodziło do konkurencji o składniki pokarmowe, wodę czy światło. Krzewy prowadzone są przy charakterystycznych podporach o kształcie zbliżonym do litery T. Wyprodukowanie potrzebnych elementów, na przykład metalowych i cynkowanych ogniowo w celu zapewnienia im trwałej konserwacji, znacznie podnosi koszty inwestycyjne.

MiniKiwi przydatne do uprawy ekologicznej

Pomimo licznych trudności i wyzwań MiniKiwi doskonale nadaje się do uprawy metodą ekologiczną.  Gatunek ten nie jest porażany przez poważniejsze choroby czy atakowany przez szkodniki. Dzięki właściwej agrotechnice oraz trafnemu wyborowi stanowiska pod uprawę jedynym problemem staje się odchwaszczenie rzędów. Duże znaczenie ma zatem odpowiednie przygotowanie gleby przed wykonaniem nasadzeń. Zniszczenie niepożądanej roślinności a także wzbogacenie podłoża w substancję organiczną pomaga w dalszych sezonach w prowadzeniu krzewów. Walkę z chwastami na plantacjach ekologicznych prowadzi się mechaniczne. Warto jednak podkreślić, że o produkcji ekologicznych owoców MiniKiwi można myśleć w lokalizacjach oddalonych od intensywnie prowadzonych sadów, np. jabłoniowych. Częste opryski wykonywane na nich mogą prowadzić do przedostawania się z wiatrem substancji aktywnych niedozwolonych w produkcji ekologicznej do owoców.  

Kiedy zbierać MiniKiwi?

Wyznaczenie właściwego okresu na zbiór owoców nie jest proste. Jeżeli plantator przystąpi do niego zbyt wcześnie, aktinidia będzie twarda a jej walory smakowe niezadowalające. Jeżeli owoce zebrane zostaną zbyt późno, ograniczy to znacznie ich trwałość pozbiorczą. W praktyce przyjmuje się zatem, że odpowiedni moment na zbiór przypada w czasie, gdy owoce zakumulują 6,5-7% ekstraktu. Wówczas nawet po 4-5 tygodniowym przechowywaniu ich w chłodni zachowują jakość porównywalną z tymi zrywanymi z krzewów. Gdy zawartość ekstraktu w owocach wynosi ok. 8% możliwe stają się dwa scenariusze. MiniKiwi można szybko schłodzić i skierować na świeży rynek lub do przechowalni, gdzie bez poważniejszych strat powinny przetrzymać się przez okres do 8 tygodni.
 
___

 

pasek_logotypy_mk_03.jpg

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

Jak podaje Polska Izba Mleka, na posiedzeniu Prezydium COGECA w dn. 22 września...

• W Polsce rocznie dochodzi do ok. 20-50 zatruć grzybami. Zdecydowana większość ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę