aaa_TSW_2023
CTR_2023

Minister Robert Telus: Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, to strategiczne zadanie państwa

2 października 2023
Minister Robert Telus: Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, to strategiczne zadanie państwa

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo żywnościowe zostało wskazane jako strategiczne zadanie państwa. Nasza strategia zawiera konkretne cele, które już teraz realizujemy – podkreślił dziś minister Robert Telus podczas konferencji podsumowującej konsultacje publiczne Strategii. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

– Najkrócej mówiąc chodzi o to, aby zapewnić każdemu obywatelowi naszego kraju w sposób ciągły odpowiednią ilość dostępnej cenowo żywności, która spełnia wymagania jakościowe. „W sposób ciągły” oznacza również budowanie systemu żywnościowego przyjaznego dla środowiska – powiedział minister.

Robert Telus zwrócił jednocześnie uwagę na wyzwania, w tym zapewnienie opłacalności produkcji i uczciwych warunków konkurencji w całym sektorze rolno-spożywczym oraz przeprowadzenie rolnictwa przez transformację cyfrową i energetyczną.

– Polacy powinni zrozumieć, że bezpieczeństwo żywnościowe to bezpieczeństwo naszej ojczyzny i każdego z nas. To rolnicy dbają o nasze jedzenie, a to jest kluczowe dla Polski – zaznaczył minister rolnictwa.

RARS uruchamia kontraktowanie kukurydzy

Dzisiejsza konferencja w Bratoszewicach była także okazją do poinformowania o decyzji w sprawie utworzenia rezerw kukurydzy.

– Premier Mateusz Morawiecki i minister Robert Telus podjęli decyzję o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy w najbliższych dniach skupować. Rozpoczynamy kontraktowanie. Naszym priorytetem jest jak najszybsza budowa rezerwy, która mogłaby być wykorzystana w planowaniu działań podczas kryzysu – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Prezes Kuczmierowski przypomniał także, że RARS dotychczas zrealizowała dwa duże zadania, tworząc rezerwę pszenicy, masła i mleka w proszku. – Teraz planujemy zwiększenie rezerwy mleka i masła w proszku dostosowując się do zmieniających się trendów i cen surowców – dodał prezes Agencji.

Aktualizacja SZRWRiR 2030

Prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 rozpoczęły się 16 lutego 2022 r. decyzją Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności zaktualizowania tego dokumentu. Natomiast ponad dwumiesięczne konsultacje publiczne trwają od 25 sierpnia br.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z regionalnymi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego i lokalnymi władzami, zorganizowało szereg spotkań w 16 województwach, aby przybliżyć tematykę zaktualizowanego dokumentu.

– Rozmowy z rolnikami to priorytet. Przeprowadziliśmy wiele spotkań w 16 województwach z organizacjami rolniczymi. Konsultacje społeczne są ważne. Pomagając rolnikom dbamy też o klientów, stabilizujemy ceny w sklepach i zapewniamy bezpieczeństwo dostaw żywności. Pandemia i wyzwania ostatnich lat pokazały, że nasze bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowe. Dlatego dążymy do utrzymania nieprzerwanych łańcuchów dostaw – zaznaczył Robert Telus.

Minister zwrócił uwagę na możliwości inwestycyjne, jakie – dzięki środkom krajowym i unijnym –  mają polscy rolnicy.

– Polski rolnik umie wykorzystać dostępne środki, dlatego inwestujemy w naszą strategię. Wspieramy ją finansowo zarówno z WPR, jak i krajowego budżetu, dbając o stabilność cen. Musimy pamiętać, że wieś to serce produkcji rolniczej. Strategia do 2030 r. to dokument, który kończymy, ale nasza praca na rzecz rolnictwa trwa – podkreślił Robert Telus.

Dziś ostatni dzień konsultacji

Konsultacje publiczne Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030. trwają do 29 września 2023 r.

Projekt dokumentu jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem:

 https://www.gov.pl/web/rolnictwo/strategia-zrownowazonego-rozwoju-wsi-rolnictwa-i-rybactwa--aktualizacja.

Uwagi, wnioski, opinie można składać jeszcze dziś drogą tradycyjną lub elektronicznie: na adres strategia@minrol.gov.pl (tytuł wiadomości „Konsultacje SZRWRiR”), lub adres ePUAP: /5s4i53wlll/SkrytkaESP.


oprac, e-mk ppr.pl źródłoi fot: MRiRW


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę