aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mistrzyni polskiej sceny kawy

17 stycznia 2023
Mistrzyni polskiej sceny kawy

Sukces pisany kawą! Jest jedną z trzech osób na całej kuli ziemskiej, która ma dwa tytuły mistrzowskie w dwóch różnych kawowych kategoriach. Poznajcie Agnieszkę Rojewską, która już w marcu 2023 roku spotka się z uczestnikami GASTROTARGÓW SMAKKi w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

Gdyby miała Pani opisać siebie w jednym zdaniu, jak by ono brzmiało?

W jej szaleństwie jest metoda.Pani historia związana z kawą zaczęła się w 2008 roku. Jak wspomina Pani swoje początki?

Na pierwsze zawody, wewnętrzne eliminacje do Mistrzostw Polski w 2008 roku, zapisała mnie trenerka, nie mówiąc mi o tym. Było to popchnięcie w kierunku, do którego nie byłam przekonana. Czasem jednak potrzeba, żeby ktoś za nas podjął decyzję. Do dziś z sentymentem wspominam moją pierwszą pracę z fajnym zespołem z kawiarni coffeeheaven #134 w Poznaniu. Zwłaszcza zmiany na 5 rano.

Jest Pani pierwszą kobietą, która w 2022 roku wygrała World Coffee in Good Spirits Championship w Mediolanie, a wcześniej w 2018 roku została Mistrzynią Świata Baristów. Jako jedna z trzech osób na świecie posiada Pani dwa tytuły mistrza świata w dwóch różnych kawowych kategoriach. Jakie to uczucie?

Tak to się jakoś ułożyło. Pierwsze zwycięstwo było dużym zaskoczeniem, myślę, że dla większości obecnych, drugie było już bardziej wypracowane. Wygranie mistrzostw świata to uczucie nie do opisania, nawet ciężko mi znaleźć odpowiednie przymiotniki, żeby je opisać.

Mistrzostwa Świata Coffee in Good Spirits sprawdzają nie tylko wiedzę i umiejętności z dziedziny parzenia kawy, ale także z miksologii. Pani zadaniem było przygotowanie koktajli, które w perfekcyjny sposób łączą kawowy napar i alkohol.

Mistrzostwa świata to dobre miejsce, żeby promować lokalne smaki i produkty, taki był koncept od początku, zwłaszcza, że pierwotnie zawody te miały odbyć się w Warszawie. Moje autorskie propozycje zawierały składniki, takie jak grzane wino i żubrówkę, by podkreślić to, co popularne i charakterystyczne w Polsce. Obie zwycięskie receptury powstały w niecałe dwa miesiące, choć mój umysł ciągle był niezadowolony i chciał je ulepszać.

Swoboda, uśmiech i dobry kontakt z publicznością to elementy, które mocno Panią wyróżniają podczas konkursów. Czy udział w zawodach rangi światowej jest dla Pani stresujący?

Stres na takich zawodach jest paraliżujący. Zawsze trzęsą mi się ręce i nogi, po prostu potrafię się na te dziesięć minut spiąć. Pomaga też dobre przygotowanie. Głowa wtedy nie musi myśleć i analizować, a ciało odtwarza wyćwiczony wcześniej występ.

Pani sukcesy zwracają uwagę świata kawy na Polskę. Wiele firm może się mocniej zainteresować polskim rynkiem i młodymi baristami, dzięki takim ambasadorom jak Pani. Czy tak się dzieje?

Tak, uczestnictwo w imprezach organizowanych przez Specialty Coffee Association ułatwia polskim baristom i firmom otrzymać dobrą kawę na zawody czy do palarni. Każde zwycięstwo zwraca uwagę branży, konsumentów i sprzyja rozwojowi biznesu, dlatego warto próbować swoich sił podczas branżowych konkursów. Warto podkreślić, że dzięki lokalnemu oddziałowi SCA Polska ma też bardzo silną i poważną pozycję na rynku kawy wysokiej jakości. Wszyscy razem na to pracujemy.

Czy polska scena kawowa profesjonalizuje się?

Myślę, że nie mamy się czego wstydzić! Mamy baristów, roasterów, palarnie i firmy, które produkują innowacyjny sprzęt. Sporo się dzieje.
Biznes kawowy wydaje się perspektywicznym, zwłaszcza w tych popandemicznych czasach, gdy wiele osób zaniechało wyjść do restauracji i kieruje swoje kroki do kawiarni. Dziś celebrujemy każdą filiżankę, czy ten trend się utrzyma?
Trend jest fajny, ale niestety wciąż wiele kawiarni ma problemy z kosztami. Podatki, opłaty są bardzo wysokie. Wciąż pijemy za mało kawy, żeby kawiarnie skupione na kawie utrzymywały się tylko z tego napoju.

W Polsce powstaje coraz więcej rzemieślniczych palarni, czy te komercyjne mogą czuć się zagrożone?

Raczej nie. Rynek w Polsce nie jest jeszcze nasycony, a każda z palarni znajdzie swoich wielbicieli.

Jest Pani trenerem baristów. Gdzie najlepiej nauczyć się tego zawodu?

Szkoleń jest wiele, te najbardziej szanowane to oficjalne kursy certyfikowane przez SCA, w Polsce mamy już kilkunastu autoryzowanych trenerów. Kawy uczymy się całe życie. Możemy porównać ją do biegania – podstawy to kilka godzin, ale żeby nabrać wprawy, trzeba regularnie ćwiczyć i pogłębiać wiedzę, jeśli myślimy o kawowym biznesie na poważnie.

Będzie Pani sędziować w Cup of Poland, profesjonalnych zawodach baristów podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się w marcu 2023 roku. Dlaczego warto zgłosić się do konkursu?

Warto sprawdzić czy kawa, którą serwujemy znajdzie uznanie w oczach nie tylko pracowników palarni, ale również u konsumentów i profesjonalistów. Można wtedy lepiej dopasować portfolio lub komunikację swoich produktów.

Podczas tego międzynarodowego wydarzenia opowie Pani także historię swojego sukcesu i zaprezentuje palarnię „Sheep and Raven”. W jakim momencie znajduje się Pani teraz? Czy czuje się Pani spełniona?

Obecnie znajduję się tam gdzie zazwyczaj, czyli bez do końca jasnych, określonych kroków na przyszłość. Z pewnymi marzeniami i celami, ale bez żadnych twardych konkretów. Do spełnienia jeszcze trochę mi brakuje, bo jestem z osób tych wiecznie za czymś goniących.

Dziękuję za rozmowę, powodzenia i do zobaczenia na GASTROTARGACH SMAKKi w marcu w Warszawie.
* * *


SMAKKi GASTROTARGI to nowe wydarzenie na mapie branży HoReCa, które odbędzie w dniach 23-25 marca 2023 w Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. To projekt, który na stale zagości w kalendarzu branży, gdzie będą promowane najświeższe trendy w gastronomii i nowości produktowe. Hasło #gastronomiawspolnasprawa połączy społeczność, która działa na rzecz wspólnego celu, aktywnie wspiera się w rozwoju, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Pomysłodawcami i założycielami nowej inicjatywy są m.in. Grzegorz Sendor, prezes zarządu i Anna Wielgos, wiceprezes zarządu firmy Space4Trade, organizatora GASTROTARGÓW SMAKKi. Oboje dysponują ogromnym doświadczeniem w organizowaniu targów o międzynarodowym zasięgu.

SMAKKi GASTROTARGI są członkiem Specialty Coffee Association Poland, a więcej o wydarzeniu i uczestnikach będzie można usłyszeć również w Podcaście o kawie.


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę