Mleczarnie kontra Inspekcja Weterynaryjna

22 września 2022
Mleczarnie kontra Inspekcja Weterynaryjna

Polska Izba Mleka zwróciła się z oficjalnym pismem do Henryka Kowalczyka- V-ce Premiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem o wykładnię zapisów obowiązującego od 11 sierpia 2022r. rozporządzenia w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.

Polska Izba Mleka w swoim zapytaniu zwraca uwagę na trudności interpretacyjne związane ze stosowaniem przepisów zawartych we wspomnianym rozporządzeniu.

I tak dowiadujemy się, że wątpliwości bydzi pojęcie "produkty wprowadzane do zakładu" i tak:

- czy są to tylko surowce mleczne, czyli mleko surowe ze skupu własnego spółdzielni, czy też należy w nich uwzględnić jeszcze dodatkowo mleko, śmietankę, serwatkę, maślankę zakupioną od innych podmiotów, które były już raportowane przez sprzedającego?

- czy przez "produkty wprowadzane do zakładu" należy rozumieć również mleko i surowce mleczne przesunięte pomiędzy zakładami produkcyjnymi w rama jednego podmiotu (surowce to zostały już objęte opłatą weterynaryjną....)?

- czy przez "produkty wprowadzane do zakładu" należy rozumieć również dodatki smakowe, funkcjonalne, stabilizatory, inne?

- jakiego okresu czy ilości dotyczy minimalna opłata za czynności, o których mowa w rozporządzeniu i która nie może być niższa niż 112,80 zł?

Ponadto zapytanie dotyczy również okresów w jakich podmiot przetwarzający mleko powinien się rozliczać z Inspekcją weterynaryjną.

- Czy dopuszczalne jest zatem rozliczanie sie na zasadach dotychczasowych czyli po każdym zakonczonym miesiącu skupu mleka surowego?

Polska Izba Mleka i całe środowiska liczy na szybką odpowiedź z MRiRW, ponieważ Spółdzielnie Mleczarskie i podmioty gospodarcze zajmujące się przetwarzaniem mleka, borykają się obecnie z gigantycznym wzrostem kosztów produkcji które są spowodowane i  związane z szokowym wzrostem cen energii.

Rentowność zakładów przetwórstwa mlecznego chyba spadła już poniżej "0", a to oznacza olbrzymie straty. Może ta sytuacja spowodować reakcję łańcuchową i uderzyć w rolników- producentów mleka. Utrata płynności przez mleczarnie, spowoduje brak możliwości zapłaty rolnikom za dostarczane mleko. Każdy dodatkowy i nieuzasadniony koszt dla mleczarni powoduje takie właśnie ryzyko. Stąd w piśmie Polskiej Izby Mleka zawarta jest prośba o jak najszybszą odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwju Wsi na zadane pytania i doprecyzowanie przepisów.

Niedoprecyzowanie przepisów we wspomnianym rozporządzeniu spowodowało już konflikty pomiędzy mleczarzami a Inspekcją Weterynaryjną, która nalicza swoje stawki wg nowych przepisów, a z nich jasno nie wynika czy stawki i opłaty są właściwie naliczane i zasadnie pobierane.

Chodzi tutaj m. innymi o kilkakrotne naliczanie tych samych opłat, od czynności, które dotyczą jednego surowca jednak pochodzęgo z różych miejsc, co budzi zdecydowany sprzeciw całego środowiska.

 

oprac własn- ppr.pl (e-mk) na podst PIM


POWIĄZANE

Ciągniki rolnicze marki Ursus cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskic...

Brazylia produkuje około 200 tysięcy ton suszu yerba mate rocznie! W tym 32 tys ...

Od czasu wycofania dodatkowej płatności do upraw roślin, które zatrzymują azot, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę