Mleczarnie kontra Inspekcja Weterynaryjna

22 września 2022
Mleczarnie kontra Inspekcja Weterynaryjna

Polska Izba Mleka zwróciła się z oficjalnym pismem do Henryka Kowalczyka- V-ce Premiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem o wykładnię zapisów obowiązującego od 11 sierpia 2022r. rozporządzenia w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.

Polska Izba Mleka w swoim zapytaniu zwraca uwagę na trudności interpretacyjne związane ze stosowaniem przepisów zawartych we wspomnianym rozporządzeniu.

I tak dowiadujemy się, że wątpliwości bydzi pojęcie "produkty wprowadzane do zakładu" i tak:

- czy są to tylko surowce mleczne, czyli mleko surowe ze skupu własnego spółdzielni, czy też należy w nich uwzględnić jeszcze dodatkowo mleko, śmietankę, serwatkę, maślankę zakupioną od innych podmiotów, które były już raportowane przez sprzedającego?

- czy przez "produkty wprowadzane do zakładu" należy rozumieć również mleko i surowce mleczne przesunięte pomiędzy zakładami produkcyjnymi w rama jednego podmiotu (surowce to zostały już objęte opłatą weterynaryjną....)?

- czy przez "produkty wprowadzane do zakładu" należy rozumieć również dodatki smakowe, funkcjonalne, stabilizatory, inne?

- jakiego okresu czy ilości dotyczy minimalna opłata za czynności, o których mowa w rozporządzeniu i która nie może być niższa niż 112,80 zł?

Ponadto zapytanie dotyczy również okresów w jakich podmiot przetwarzający mleko powinien się rozliczać z Inspekcją weterynaryjną.

- Czy dopuszczalne jest zatem rozliczanie sie na zasadach dotychczasowych czyli po każdym zakonczonym miesiącu skupu mleka surowego?

Polska Izba Mleka i całe środowiska liczy na szybką odpowiedź z MRiRW, ponieważ Spółdzielnie Mleczarskie i podmioty gospodarcze zajmujące się przetwarzaniem mleka, borykają się obecnie z gigantycznym wzrostem kosztów produkcji które są spowodowane i  związane z szokowym wzrostem cen energii.

Rentowność zakładów przetwórstwa mlecznego chyba spadła już poniżej "0", a to oznacza olbrzymie straty. Może ta sytuacja spowodować reakcję łańcuchową i uderzyć w rolników- producentów mleka. Utrata płynności przez mleczarnie, spowoduje brak możliwości zapłaty rolnikom za dostarczane mleko. Każdy dodatkowy i nieuzasadniony koszt dla mleczarni powoduje takie właśnie ryzyko. Stąd w piśmie Polskiej Izby Mleka zawarta jest prośba o jak najszybszą odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwju Wsi na zadane pytania i doprecyzowanie przepisów.

Niedoprecyzowanie przepisów we wspomnianym rozporządzeniu spowodowało już konflikty pomiędzy mleczarzami a Inspekcją Weterynaryjną, która nalicza swoje stawki wg nowych przepisów, a z nich jasno nie wynika czy stawki i opłaty są właściwie naliczane i zasadnie pobierane.

Chodzi tutaj m. innymi o kilkakrotne naliczanie tych samych opłat, od czynności, które dotyczą jednego surowca jednak pochodzęgo z różych miejsc, co budzi zdecydowany sprzeciw całego środowiska.

 

oprac własn- ppr.pl (e-mk) na podst PIM


POWIĄZANE

Polscy fani sportu z rakietą na korcie nie mają ostatnio powodów do narzekań. Na...

Porozumienie Rolnicze Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich występuje z APELEM ORG...

W niedalekiej przyszłości zrównoważone zarządzanie gospodarstwem stanie się obow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę