aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Młodzi rolnicy muszą odzyskać perspektywę i pewność prawa w UE"

27 maja 2024
"Młodzi rolnicy muszą odzyskać perspektywę i pewność prawa w UE"

25-letnia Justine Arkens dorastała na farmie mieszanej trzody chlewnej i upraw rolnych w Borgloon. W sierpniu 2021 r. rozpoczęła pracę w Groene Kring, organizacji młodzieżowej Boerenbond, jako konsultant organizacyjny w Limburgii. 1 kwietnia zastąpiła na stanowisku przewodniczącego Brama Van Hecke, który startuje z ramienia CD&V w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Po wyborach ogłosimy naszą wizję "Rolnik i przyszłość", dzięki której chcemy przywrócić rolnika w centrum społeczeństwa" – mówi zdecydowanie dla landbouwleven.be.

Dziadkowie Justine mieli gospodarstwo mleczne w Borgloon z małą gałęzią upraw i trzody chlewnej. W 1996 roku jej rodzice, Jos i Els, przejęli firmę. Zmniejszyli liczbę bydła mlecznego i rozszerzyli gałęzie hodowli trzody chlewnej i uprawy. Justine mówi: "Moi rodzice są tu już czwartym pokoleniem. Posiadamy zamkniętą fermę trzody chlewnej, w której znajduje się około 250 hodowców brojlerów. Tuczymy tu świnie, a mój ojciec sam uprawia większość roślin uprawnych (buraki cukrowe, kukurydza, pszenica, jęczmień i groch). Tam, gdzie trzeba, pomaga. "Wolę pomagać ojcu w przeprowadzce i opiekować się świniami" – śmieje się. Świnie trafiają do rzeźni w Aubel w Walonii, ziarna są sprzedawane dostawcy paszy, a groszek jest sprzedawany w Greenyard.

Od studiów do pierwszej pracy

Justine studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie w Leuven, uzyskując tytuł magistra polityki porównawczej i międzynarodowej. Odbyła również staż w Parlamencie Europejskim. Następnie uzyskała drugi tytuł magistra w dziedzinie polityki globalnej i spraw politycznych na Uniwersytecie w Liège. "Dało mi to bardzo szerokie spojrzenie na wszelkiego rodzaju procesy. Po ukończeniu studiów w sierpniu 2021 r. pojawiła się oferta pracy konsultanta organizacyjnego w Groene Kring w Limburgu. Moja starsza siostra Lotte, która jest przewodniczącą prowincji, uważała, że to dobra praca dla mnie na początek. Po sześciu miesiącach zostałem również konsultantem organizacyjnym w Brabancji Flamandzkiej. Byłem również odpowiedzialny za prace projektowe w Groene Kring. Na przykład wziąłem udział w Aveve Farm Run & Walk, pieszej i biegowej wycieczce po farmach z lokalnymi degustatorami, która zakończyła się targiem rolniczym".

Trzy równe filary

Groene Kring, zrzeszająca ponad 4200 członków – zagorzałych rolników, ale także sympatyków – jest największą organizacją parasolową we flamandzkim rolnictwie i ogrodnictwie dla młodych rolników i ogrodników w wieku od 16 do 35 lat. Po 35 roku życia nadal mogą zdecydować się na formułę "Przyjaciel Zielonego Kręgu". Będą oni nadal otrzymywać miesięcznik członkowski Stiel i będą informowani o różnych działaniach. Groene Kring składa się z 3 filarów, które są równie ważne dla Justine.

Rzecznictwo Najbardziej znanym filarem Groene Kring jest obrona interesów. "Chcemy, aby głos młodych rolników był słyszalny w polityce i miał wpływ na ważne dla nich kwestie, takie jak dostęp do ziemi".

Ruch Drugim filarem jest ruch. "To właśnie czyni nas wyjątkowymi. Młodzi rolnicy mogą zjednoczyć się na poziomie lokalnym, zbudować sieć kontaktów, porozmawiać o swoich problemach z podobnie myślącymi duszami, oderwać myśli od różnych rzeczy... Mają ujście, które jest bardzo ważne dla ich dobrego samopoczucia psychicznego. Pomyśl o zajęciach takich jak Held van 't Veld".

Edukacja Trzecim filarem jest szkolenie. "Nasze przyszłe pokolenie musi mieć możliwość dalszego kształcenia się poprzez naszą ofertę: kurs startowy, zajęcia dla juniorów (z zarządzania, komunikacji, finansowego aspektu Twojej firmy), webinaria..."

Nastrojone skrzypce

Działalność Groene Kring rozpoczyna się od członków i przechodzi przez różne sekcje do zarządu krajowego, gdzie formułowane są ostateczne stanowiska. "Jesteśmy częścią Ruchu Narodowego. Jesteśmy 1 rodziną, ale mamy własne zmagania, które są bardzo ważne dla młodych rolników, takie jak dostęp do ziemi. Bardzo dobrze współpracuje nam się z Boerenbond. Siedzimy również w ich strukturach, co gwarantuje przepływ. W ten sposób dochodzimy do 1 wspieranego punktu widzenia".

Spełnianie marzeń

Justine jest szczęśliwa, że może teraz kontynuować swoją pracę jako konsultant na innym poziomie. "Otrzymuję duże wsparcie od członków zarządu i pracowników naszego zarządu, a teraz staram się odwiedzać wszystkie nasze struktury. Chcę, aby nasze 3 filary znalazły się w centrum uwagi w równym stopniu. Nasi członkowie muszą wiedzieć, że zawsze mogą zwrócić się do Groene Kring; Niezależnie od tego, czy jest to działanie, szkolenie czy problem związany z rzecznictwem. Chciałabym również przywrócić rolnikom i obywatelom kontakt ze sobą za pomocą kampanii wizerunkowych.

W międzyczasie wszystkie partie polityczne w parlamencie flamandzkim otrzymały memorandum polityczne Ruchu Narodowego. W Stiel zadaliśmy im 5 pytań, odpowiedzi przekazujemy również na naszych kanałach social media. Naklejki "Daj głos wsi" lub zielony bot Boerenbond można również przykleić na tabliczkach wyborczych.

Wreszcie, po wyborach, chciałbym położyć nacisk na naszą wizję "Rolnik i przyszłość". Chcemy ją zainaugurować poprzez debatę pod koniec czerwca. Za pomocą tego tekstu chcemy zapytać wybranych polityków, w jaki sposób zamierzają realizować marzenia młodych rolników. Kluczową kwestią jest to, że młodzi rolnicy są podstawą, że rolnik powinien wrócić do centrum społeczeństwa i że powinniśmy być w stanie ponownie prowadzić gospodarkę opłacalną i zrównoważoną ekologicznie. Chcemy przy tym wziąć pod uwagę umowę koalicyjną.

W międzyczasie będziemy nadal wywierać presję na rząd flamandzki, aby pracował nad zapewnieniem pewności w zakresie pozwoleń i przejścia na politykę emisji. Młodzi rolnicy domagają się przede wszystkim perspektyw i bezpieczeństwa. Zwracamy się do każdej polityki o ocenę jej wpływu na młodego rolnika i uwzględnienie zmiany pokoleniowej, ponieważ jeśli sektor straci jedno pokolenie, będziemy mieli duży problem.

Edukacja rolnicza pozostaje ważna

Justine uważa, że uczniowie powinni mieć możliwość dalszego odwiedzania gospodarstw rolnych. "Nasi rolnicy chętnie wyjaśniają im, jak pracują. Edukacja pełni rolę edukacyjną. W ramach projektu realizowanego we współpracy z Vlajo (Flamandzkie Młode Przedsiębiorstwa) zapraszamy młodych rolników i ogrodników do klas w szkołach średnich, aby podzielili się swoją historią przedsiębiorczości. W ten sposób studenci zyskują również pozytywny wizerunek sektora. W ramach projektu Erasmus+ wspieramy również średnie szkoły rolnicze i ogrodnicze w ich stażach zagranicznych w firmach rolniczych i ogrodniczych".

autor: Jan Van Baveloprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę