aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Moda na dietę bezglutenową - słuszny kierunek czy fanaberia?

23 listopada 2023
Moda na dietę bezglutenową - słuszny kierunek czy fanaberia?

Dieta bezglutenowa już od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Coraz więcej osób ogranicza, a nawet całkowicie rezygnuje z glutenu, czyli białka występującego w zbożach takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Czy moda na dietę bezglutenową to słuszny kierunek, czy może jednak fanaberia?

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa polega na eliminacji glutenu, białka obecnego w pszenicy, życie, jęczmieniu i ich pochodnych. Jest to niezbędne podejście dla osób cierpiących na celiakię, chorobę trzewną, gdzie gluten powoduje poważne uszkodzenia jelit. Jednakże, w ostatnich latach, wielu ludzi bez problemów zdrowotnych związanych z glutenem również decyduje się na tego typu dietę.

Dietę bezglutenową stosuje się u osób, u których stwierdzono celiakę oraz nietolerancję glutenu. To jedyny sposób na wyeliminowanie objawów choroby, a także zapobieganie jej powikłaniom. Dieta bezglutenowa jest również korzystna dla osób z innymi schorzeniami, takimi jak:

  • choroba Hashimoto,
  • zespół jelita drażliwego,
  • choroba Crohna,
  • cukrzyca typu 1.

Dieta bezglutenowa - słuszny kierunek czy fanaberia?

Czy moda na dietę bezglutenową to słuszny kierunek, czy może jednak fanaberia? Zależy to od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli masz celiakię, nietolerancję gluteny lub inne schorzenie, które wymaga diety bezglutenowej, to dieta ta jest dla Ciebie konieczna. W tym przypadku nie ma mowy o fanaberii.

Jeśli nie masz celiakii ani innych schorzeń, które wymagają diety bezglutenowej, to dieta ta może być dla Ciebie korzystna, ale nie jest konieczna. Należy jednak pamiętać, że dla osób zdrowych, rezygnacja z glutenu może prowadzić do pewnych problemów. Szczególnie jeżeli posiłki nie są odpowiednio zbilansowane. Produkty bezglutenowe często zawierają mniej błonnika, witamin i minerałów niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ponadto istnieje ryzyko, że osoby stosujące dietę bezglutenową mogą zrezygnować z niektórych zdrowych składników spożywczych, co prowadzi do niedoborów odżywczych. Dlatego decyzja o przejściu na dietę bezglutenową powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Jak wprowadzić dietę bezglutenową?

Podstawowym wyzwaniem w diecie bezglutenowej jest zastąpienie tradycyjnej mąki pszennej. Czym zastąpić mąkę pszenną? Wbrew pozorom masz naprawdę ogromny wybór. Doskonałymi alternatywami są mąki kokosowa, migdałowa, kukurydziana, gryczana czy jaglana. Możesz również wypróbować mąki amarantusowej, z soczewicy, z ciecierzycy czy sięgnąć po komosę ryżową. Dostępne są również gotowe mieszanki mąk bezglutenowych, które można wykorzystać do pieczenia chleba, ciast i innych wypieków. Każda z nich wnosi unikalny smak i właściwości do potraw. To świetna opcja przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dietą bezglutenową.

Aby dieta bezglutenowa była zrównoważona, warto skupić się na wprowadzaniu zdrowych składników, takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, orzechy i nasiona. Dzięki temu, mimo eliminacji glutenu, organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie ele...

Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę