Mongolia/ Susza i najwyższe temperatury od ponad pół wieku

1 sierpnia 2017
Mongolia/ Susza i najwyższe temperatury od ponad pół wieku

W Mongolii temperatury w zeszłym miesiącu okazały się najwyższe od ponad pół wieku. Jedna trzecia terenów uprawnych ucierpiała w wyniku suszy, najbardziej w środkowej i wschodniej części kraju.

W czerwcu temperatury w Mongolii według meteorologów były najwyższe od 56 lat, co zagraża plonom zbóż. Mongolskie ministerstwo rolnictwa i przemysłu wprowadziło zakaz eksportu ziarna, spodziewając się bardzo niskich zbiorów jesienią.

Jak powiedział w piatek rzecznik mongolskiego instytutu meteorologii i hydrologii, S. Odbajar, "jest naprawdę sucho". Najbardziej dotknęło to Mongolię środkową i wschodnią" - dodał.

Mongolskie stepy pustoszy ogień, co w połączeniu z suszą może doprowadzić w zimie do niedostatku paszy. Wcześniej w tym miesiącu nad Ułan Bator zawisły chmury gryzącego dymu z pożarów szalejących na północy kraju.

Władze obawiają się, że niskie plony z powodu suszy nie wystarczą do wyżywienia zimą zwierząt hodowlanych.

W Mongolii dość często występują zimą wyjątkowo trudne warunki nazywane dzud, kiedy pogoda uniemożliwia bydłu i owcom wygrzebanie spod śniegu traw lub z powodu braku śniegu w stepie cierpią na brak wody.

W zeszłym roku padło ponad milion sztuk zwierząt hodowlanych - wynika z danych Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). Poprzedni, niezwykle ciężki dzud miał miejsce w latach 2009-2010, kiedy padło ponad 8 mln sztuk zwierząt - około jednej piątej całego pogłowia bydła i owiec.

Z każdym dzudem zmienia się sytuacja demograficzna w Mongolii. Kiedy osłabione letnią suszą zwierzęta nie są w stanie przetrwać długiej i surowej zimy z temperaturą spadająca do minus 40 stopni Celsjusza, kilkadziesiąt tysięcy pasterzy zmuszonych zostaje do porzucenia swego dotychczasowego życia i migruje na tereny miejskie.

Władze Mongolii jednym z priorytetów uczyniły rozwój rolnictwa, aby chronić swoją gospodarkę przed dużymi wahaniami cen surowców.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodził się w tym roku udzielić Ułan Bator pakietu ratunkowego w wysokości 5,5 mld dolarów, kiedy spadek cen miedzi i węgla i malejący popyt z Chin wzbudziły obawy, że Mongolia nie będzie w stanie dotrzymać terminu spłaty swojego zadłużenia.

Według Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych temperatury w Mongolii w ciągu ostatnich 70 lat wzrosły o 2,14 stopnia Celsjusza - trzykrotnie bardziej niż przeciętnie na świecie.

Coraz większe pustynnienie, topnienie lodowców oraz wysychanie rzek i jezior zagrażają warunkom życia mongolskich pasterzy, którzy stanowią niemal jedną trzecią ludności kraju, a hodowla jest według sekretarza mongolskiego Czerwonego Krzyża jedynym źródłem utrzymania jej połowy.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...

Władze Malezji podtrzymały zapowiadaną w maju decyzję o wprowadzeniu od czerwca ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę