MRiRW: minister Ardanowski w Czechach o Wspólnej Polityce Rolnej

16 listopada 2018
MRiRW: minister Ardanowski w Czechach o Wspólnej Polityce Rolnej

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem nt. Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Stanowiska obu krajów są zbieżne w sprawie utrzymania wysokiego budżetu rolnego.

Rozmowy miały miejsce w Pradze w ramach polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Andreja Babisza.

Jak poinformował resort rolnictwa w komunikacie, rozmowy szefów resortów rolnictwa obu krajów dotyczyły przede wszystkim przyszłej unijnej polityki rolnej m.in wysokości budżetu. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zmniejszyła się pula środków m.in. na rolnictwo. Polska deklaruje gotowość do zwiększenia składki do unijnego budżetu, aby zniwelować lukę powstałą w wyniku brexitu.

W ocenie Polski, budżet WPR powinien być na tyle duży, by z jednej strony zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Unii, ale także gwarantować rolnikom dochody na odpowiednim poziomie poprzez wyrównywanie konkurencyjności produkcji rolnej w krajach Wspólnoty.

"Nasze stanowiska są w tej kwestii zbieżne w wielu aspektach. Drobne różnice nie mają znaczenia. Najważniejsze dla nas jest to, aby nasze kraje znalazły uznanie i sojuszników dla utrzymania wysokiego budżetu rolnego" - powiedział cytowany w komunikacie minister Ardanowski. Dodał, że "nie będzie można zrealizować wszystkich celów stawianych przez WPR przy bardzo ograniczonym budżecie".

Politycy rozmawiali również o sytuacji zawiązanej z występowaniem wirusa ASF. Ardanowski przedstawił podejmowane w Polsce działania. Podkreślił, że kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenia się wirusa ASF ma bioasekuracja i dotyczy to zarówno dużych ferm przemysłowych jak i małej hodowli przydomowej.

W trakcie międzyrządowych konsultacji ministrowie rolnictwa Polski i Czech rozmawiali także o postępujących zmianach klimatu i problemach związanych z występowaniem suszy.

Czwartkowe spotkanie w Pradze było również okazją do poruszenia kwestii dotyczących wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi. "Polska i Czechy chcą, aby ich żywność kojarzona była z żywnością wysokiej jakości- Dlatego będziemy wspólnie przeciwdziałać psuciu tego wizerunku przez producentów, czy bardziej przez wielkie sieci" - podkreślił Ardanowski.

Minister Miroslav Toman otrzymał kosz polskich produktów, a także zaproszenie do udziału w Narodowej Wystawie Rolniczej, która odbywać się będzie w Poznaniu od 30 listopada do 2 grudnia 2018 r.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Strategia klimatyczna KE do roku 2050 podkreśla kluczową rolę rolników w walce p...

Aby powstrzymać silne zmiany klimatu, należy zatrzymać ocieplenie na poziomie 1,...

Według nieoficjalnych informacji przedstawiciele Unii Europejskiej są blisko zaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę