Advertisement

MRiRW: minister Ardanowski w Czechach o Wspólnej Polityce Rolnej

16 listopada 2018
MRiRW: minister Ardanowski w Czechach o Wspólnej Polityce Rolnej

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem nt. Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Stanowiska obu krajów są zbieżne w sprawie utrzymania wysokiego budżetu rolnego.

Rozmowy miały miejsce w Pradze w ramach polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Andreja Babisza.

Jak poinformował resort rolnictwa w komunikacie, rozmowy szefów resortów rolnictwa obu krajów dotyczyły przede wszystkim przyszłej unijnej polityki rolnej m.in wysokości budżetu. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zmniejszyła się pula środków m.in. na rolnictwo. Polska deklaruje gotowość do zwiększenia składki do unijnego budżetu, aby zniwelować lukę powstałą w wyniku brexitu.

W ocenie Polski, budżet WPR powinien być na tyle duży, by z jednej strony zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Unii, ale także gwarantować rolnikom dochody na odpowiednim poziomie poprzez wyrównywanie konkurencyjności produkcji rolnej w krajach Wspólnoty.

"Nasze stanowiska są w tej kwestii zbieżne w wielu aspektach. Drobne różnice nie mają znaczenia. Najważniejsze dla nas jest to, aby nasze kraje znalazły uznanie i sojuszników dla utrzymania wysokiego budżetu rolnego" - powiedział cytowany w komunikacie minister Ardanowski. Dodał, że "nie będzie można zrealizować wszystkich celów stawianych przez WPR przy bardzo ograniczonym budżecie".

Politycy rozmawiali również o sytuacji zawiązanej z występowaniem wirusa ASF. Ardanowski przedstawił podejmowane w Polsce działania. Podkreślił, że kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenia się wirusa ASF ma bioasekuracja i dotyczy to zarówno dużych ferm przemysłowych jak i małej hodowli przydomowej.

W trakcie międzyrządowych konsultacji ministrowie rolnictwa Polski i Czech rozmawiali także o postępujących zmianach klimatu i problemach związanych z występowaniem suszy.

Czwartkowe spotkanie w Pradze było również okazją do poruszenia kwestii dotyczących wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi. "Polska i Czechy chcą, aby ich żywność kojarzona była z żywnością wysokiej jakości- Dlatego będziemy wspólnie przeciwdziałać psuciu tego wizerunku przez producentów, czy bardziej przez wielkie sieci" - podkreślił Ardanowski.

Minister Miroslav Toman otrzymał kosz polskich produktów, a także zaproszenie do udziału w Narodowej Wystawie Rolniczej, która odbywać się będzie w Poznaniu od 30 listopada do 2 grudnia 2018 r.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Nowy pomysł legislacyjny polskiego rządu niesie poważne zagrożenia dla polskiego...

Już wkrótce, China Homelife i China Machinex 2019 – Targi Produktów Chińskich w ...

Wraz z ruszeniem wegetacji wiosennej rzepaku ozimego następuje wznowienie presji...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę