dnikukurydzy_210818

MRiRW: nowe przepisy rozszerzą program bioasekuracji na cały kraj w związku z ASF

29 stycznia 2018
MRiRW: nowe przepisy rozszerzą program bioasekuracji na cały kraj w związku z ASF

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, które rozszerza stosowanie zasad bioasekuracji na cały kraj. Chodzi o przestrzeganie wymogów, które ograniczają możliwość przeniknięcia wirusa ASF do stad tuczników.

W piątek w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie ze związkami i organizacjami rolników, podczas którego zostały przedstawione przygotowywane przez ministerstwo rozwiązania dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. W spotkaniu wzięli udział wiceministrowie: Jacek Bogucki, Ewa Lech i Rafał Romanowski - poinformował w piątek resort rolnictwa w komunikacie.

Zmiana przepisów jest wynikiem rosnącego zagrożenie afrykańskim pomorem świń, który pojawia się w coraz to nowych miejscach w Polsce. Oprócz Polski wirus dotarł także do Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii i do Czech.

"W naszym kraju podejmowanych jest szereg działań mających na celu powstrzymanie dalszego szerzenia się choroby, a w konsekwencji doprowadzenia do jej zwalczenia na terytorium RP. W kompleksowy program działań zaangażowane są nie tylko organy Inspekcji Weterynaryjnej, ale także wielu innych instytucji w tym Sił Zbrojnych RP, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji oraz władz regionalnych" – powiedział wiceminister Rafał Romanowski.

Dodał, że wystąpienie choroby na danym terenie powoduje szereg restrykcji i wiąże się z koniecznością likwidacji zakażonych stad, co z kolei pociąga za sobą skutki ekonomiczne i społeczne.

"Nowelizacja przepisów jest konieczna ze względu na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby w głąb kraju" – podkreśliła wiceminister Lech. Zaznaczyła, że przygotowane przepisy mają podnieść poziom bioasekuracji gospodarstw, a tym samym zmniejszyć ryzyko wniknięcia do niego choroby.

Projekt przewiduje, że zasady bioasekuracji będą obowiązywały na terenie całego kraju. Oznacza to, że rolnicy, którzy zajmują się chowem świń, będą musieli przeznaczyć dla nich oddzielne pomieszczenia, w których nie będzie innych gatunków zwierząt. Chlewnie trzeba będzie zabezpieczyć, tak by nie miały do nich dostępu inne zwierzęta, a zwłaszcza dziki.

Nowe przepisy wprowadzą obowiązek stosowania odzieży ochronnej przy obsłudze świń. Pasza musi być zabezpieczona przed dostępem dzikich zwierząt. Konieczne będzie też przestrzeganie zasad higieny m.in. odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, a także czyszczenie i odkażanie narzędzi i sprzętu używanego do obsługi zwierząt.

Obowiązkowe będzie wykładanie przed chlewnią i systematyczne nasączanie mat dezynfekcyjnych. Do minimum powinna być ograniczona liczba osób wchodzących do pomieszczeń, gdzie przebywają świnie.

Wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki poinformował, że w ministerstwie przygotowywane są zasady finansowania programu prewencyjnego.

Konsultacje projektu rozporządzenia potrwają do 29 stycznia. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od ich ogłoszenia.

Dotychczas w Polsce wykryto 107 ognisk ASF u trzody chlewnej i 1118 przepadków tej choroby u dzików. Choroba jest obecna w czterech województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

Ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 10 stycznia br., w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim, gdzie znajdowało się 25 świń, natomiast w trzecim tygodniu stycznia wykryto 78 nowych przypadków tego wirusa u dzików.

 

Anna Wysoczańska, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Od 15 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przy...

Wiele musimy uczynić, żeby odbudować zaufanie do polskiej żywności - podkreślił ...

Chińscy eksporterzy wystawiający na największych targach świata są zaniepokojeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę