Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

MRiRW: w Luksemburgu o nieuczciwych praktykach w sektorze rolno-spożywczym

17 kwietnia 2018
MRiRW: w Luksemburgu o nieuczciwych praktykach w sektorze rolno-spożywczym

Najważniejszym punktem poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu była prezentacja przez KE projektu dyrektywy dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

W posiedzeniu tym uczestniczył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Polska zabiegała o to, aby kwestie nieuczciwych praktyk handlowych zostały uregulowane na poziomie unijnym. Jednocześnie unijne prawo w jak największym stopniu powinno uwzględniać rozwiązania już przyjęte przez państwa członkowskie, w drodze przepisów krajowych.

Minister Jurgiel poinformował, że Polska przyjęła w 2017 roku ustawę o zakazie stosowania nieuczciwych praktyk w sektorze rolno-spożywczym.

"Ochrona producentów rolnych oraz małych i średnich przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez silniejszych nabywców jest konieczna. Mniejsze podmioty gospodarcze zaangażowane w łańcuch dostaw żywności, w tym rolnicy, ponoszą negatywne konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez silniejszych partnerów" – powiedział minister cytowany w komunikacie resortu rolnictwa.

W ocenie ministra, przedstawiona w projekcie dyrektywy lista nieuczciwych praktyk mogłaby być dłuższa. Obejmuje ona: opóźnione płatności za produkty szybko psujące się, anulowanie zamówień w ostatniej chwili, jednostronne zmiany warunków umowy lub zmiany tychże warunków z mocą wsteczną oraz żądania, aby dostawcy płacili za zmarnowane produkty żywnościowe.

W kolejnym punkcie obrad ministrowie rolnictwa omawiali postępy poczynione w zapobieganiu marnotrawieniu żywności.

Podkreślano, że ważne jest, aby na poziomie unijnym opracować wspólną metodologię zbierania danych dotyczących odpadów żywności oraz prowadzić dalszą wymianę doświadczeń między państwami członkowskimi w ramach powołanej unijnej Platformy ds. Strat i Marnowania Żywności.

Jurgiel poinformował, że w Polsce już są podejmowane działania zmierzające do ograniczenia marnowania żywności, dotyczące m.in. edukacji i dystrybucji żywności dla osób potrzebujących. Podjęte zostały także prace legislacyjne.

Podczas poniedziałkowego spotkania minister Jurgiel zaprezentował także wyniki międzynarodowej Konferencji Wysokiego Szczebla poświęconej afrykańskiemu pomorowi świń, która odbyła się 26 marca br. w Warszawie. Wypracowano konkluzje dotyczące badań naukowych, działań legislacyjnych i informacyjnych oraz pomocy finansowej.

Jurgiel zaapelował do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe dla państw członkowskich zwalczających ASF - poinformowano w komunikacie.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

12. sierpnia 2020 r. Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modern...

Rządowy program zwany „Oczkiem wodnym plus” wzbudził duże zainteresowanie Polakó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę