Targi_china_210519-750

MRiRW: w ramach PROW podpisaliśmy umowy na 25 mld zł

14 września 2018
MRiRW: w ramach PROW podpisaliśmy umowy na 25 mld zł

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z rolnikami mamy podpisane umowy na 43 proc. limitu środków, tzn. na 25 mld zł - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Zarudzki przedstawił w Sejmie informację nt. realizacji PROW na lata 2014-2020.

Wiceminister podkreślił, że mimo iż PROW na obecną perspektywę finansową został zatwierdzony w grudniu 2014 r., to faktyczna jego realizacja rozpoczęła się dwa lata temu.

Wskazywał, że po przejęciu władzy przez PiS brakowało m.in. odpowiednich rozporządzeń, które mogłaby uruchomić program. Ruszył on w 2016 roku. Do wykorzystania w obecnej perspektywie jest 13,6 mld euro (wraz w wkładem krajowym), o blisko 5 mld euro mniej niż w poprzednim budżecie UE na lata 2007-2013 - dodał przedstawiciel ministerstwa rolnictwa.

"W tej chwili (w ramach PROW 2014-2020 - PAP) mamy podpisanych umów na 43 proc. limitów środków, czyli 25 mld zł z tej całej puli (...) Jeśli chodzi o zrealizowane płatności to tutaj mamy 1/4 środków zakontraktowanych na kontach beneficjentów" - poinformował wiceminister.

Zarudzki dodał, że w ramach premii dla młodych rolników w czterech naborach złożono 17 tys. wniosków na kwotę 1,7 mld zł, z czego 9,5 tys. zatwierdzono.

Wiceminister poinformował ponadto, że ze względu na małe zainteresowanie, resort zastanawia się nad likwidacją płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa. Dodał, że w dwóch naborach złożono 700 wniosków (500 i 200). "To nie odniosło sukcesu" - przyznał.

Chodzi o dofinansowanie dla drobnych rolników, którzy zdecydują się na przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi. Dofinansowanie można otrzymać, jeżeli zaprzestaje się prowadzenia gospodarstwa na minimum 5 lat przy jednoczesnym wyłączeniu z KRUS. Rolnik, którego gospodarstwo powiększy się w wyniku przekazania gruntów musi zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej na nich przez co najmniej 5 lat.

 

Michał Boroń (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 24 czerwca 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoj...

O eDWIN, czyli systemie wsparcia monitorowania agrofagów, stacjach meteo, działc...

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę