Claas_20.11.2020

MS: do 5 lat pozbawienia wolności za cofnięcie licznika samochodu

26 kwietnia 2018
MS: do 5 lat pozbawienia wolności za cofnięcie licznika samochodu

Zarówno zlecającemu cofnięcie licznika w samochodzie, jak i wykonującemu to np mechanikowi w warsztacie, będzie grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności - takie przepisy przygotował resort sprawiedliwości. Do 5 lat więzienia ma też grozić za kradzież tablic rejestracyjnych.

Wiceszef MS Marcin Warchoł powiedział na środowej konferencji podczas prezentacji programu reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo", że obecnie nie ma instrumentów, by ścigać proceder cofania liczników samochodów. A - jak podkreślił - jest to bardzo uciążliwe i obecnie ofiary tego typu oszustw muszą "potem same dochodzić sprawiedliwości".

Warchoł zapowiedział, że zgodnie z propozycją MS, "zarówno zlecający, jak i wykonawca tej praktyki, będzie podlegał karze do 5 lat pozbawienia wolności" -

Taka sama kara - od 3 miesięcy do 5 lat więzienia - ma grozić gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany całego licznika na nowy na przykład "z powodu faktycznej lub rzekomej awarii".

Wiceszef MS powiedział też, że do resortu dotarło wiele sygnałów informujących, że obywatele, którzy stracili tablice rejestracyjne samochodu, byli "ciągani po sądach" ponieważ okazało się, że te tablice zostały np. zamontowane w samochodzie użytym później do kradzieży paliwa na stacji benzynowej.

Zgodnie z propozycją resortu kradzież tablic rejestracyjnych ma być przestępstwem - a nie, tak jak obecnie, wykroczeniem. Jak podano w informacji resortu za taki czyn będzie groziło do 5 lat więzienia, gdy obecnie jest to kara aresztu do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny do 5 tys. zł.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Mateusz Mikowski


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę