Advertisement

MŚ: Nieformalne spotkanie ministrów państw członkowskich UE ds. środowiska

31 października 2018
MŚ: Nieformalne spotkanie ministrów państw członkowskich UE ds. środowiska

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wziął udział w austriackim Grazu w nieformalnym posiedzeniu ministrów UE ds. środowiska. Tematem przewodnim spotkania była przyszłość europejskiej polityki w obszarze ochrony środowiska. Przedstawiciele państw unijnych skupiali się w szczególności na ukierunkowaniu nowego ósmego programu działań w zakresie środowiska (8EAP).

„Polska popiera potrzebę opracowania ósmego unijnego programu działań w zakresie środowiska. Kolejny program powinien skupić się na wciąż aktualnych wyzwaniach i osiągalnych priorytetach, a także mieć zapewnione odpowiednie finansowanie” – mówił wiceminister Mazurek.

Prowadzenie odpowiedzialnej polityki ekologicznej musi iść w parze z dostępem do wystarczających środków na planowane przedsięwzięcia środowiskowe” – dodał.

Zdaniem strony polskiej należy wyciągnąć odpowiednie wnioski z ewaluacji aktualnie trwającego programu. Dzięki temu kolejny program będzie mógł realizować konkretne zadania, których do tej pory nie udało się osiągnąć w zadowalającym zakresie, jak chociażby kwestia poprawy jakości powietrza.

Kwestia niskoemisyjnej gospodarki

Aby przyspieszyć w UE transformację w kierunku niskoemisyjnej gospodarki, wśród priorytetów nowego programu ramowego polska delegacja zaproponowała, aby uwzględnić efektywne wykorzystanie zasobów w obiegu zamkniętym. W szczególności należy działać w kontekście gospodarowania odpadami i żywnością.

„Polska ma liczne pozytywne doświadczenia we wdrażaniu idei GOZ, zwłaszcza jeśli chodzi o system zachęt dla samorządów w realizacji konkretnych projektów” – powiedział wiceminister środowiska.

Zmiany klimatu

Przedstawiciele ds. środowiskowych unijnych państw poruszyli również temat związany ze zmianami klimatu również w kontekście zbliżającego się szczytu klimatycznego COP24 organizowanego przez Polskę. Uwzględnienie polityki klimatycznej w nowym ósmym programie będzie niewątpliwie wartością dodaną.

„Ze względu na szeroki zakres zagadnień i swoistą specyfikę polityka klimatyczna wiąże się praktycznie ze wszystkimi aspektami działalności człowieka. Tym bardziej walka ze zmianami klimatu wpływa na politykę ochrony środowiska” – podkreślił wiceminister Sławomir Mazurek.

Polityka klimatyczna ma również oddziaływanie na inne polityki, w tym przede wszystkim politykę energetyczną, gospodarczą, czy społeczną. Bez harmonijnego postępu w realizacji polityki ochrony środowiska i klimatu nie może być mowy o zrównoważonym rozwoju. Stąd niezbędne są odpowiednie działania w kwestii ukierunkowaniu nowego ósmego programu działań w zakresie środowiska (8EAP).

 

(PAP)


POWIĄZANE

Nowy pomysł legislacyjny polskiego rządu niesie poważne zagrożenia dla polskiego...

Już wkrótce, China Homelife i China Machinex 2019 – Targi Produktów Chińskich w ...

Wraz z ruszeniem wegetacji wiosennej rzepaku ozimego następuje wznowienie presji...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę