aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MŚ: rozpoczęliśmy ratowanie priorytetowych siedlisk w Puszczy Białowieskiej

25 maja 2016
MŚ: rozpoczęliśmy ratowanie priorytetowych siedlisk w Puszczy Białowieskiej
PAP / Rafał Guz

Rozpoczęliśmy proces ratowania priorytetowych siedlisk w Puszczy Białowieskiej; "zadania ochronne" będą wykonywane na obszarze dwóch trzecich terenów nadleśnictw gospodarczych w Puszczy Białowieskiej - poinformował we wtorek minister środowiska Jan Szyszko.

"O ile ktoś ma chory organ, to trzeba go usunąć, po to, żeby można było przeżyć. Jest to w pewnym sensie bardziej skomplikowane w układach przyrodniczych, ale tak samo będzie to stosowane na terenie tych lasów, które są poddane zadaniom ochronnym" - powiedział Szyszko na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, głównym celem "zadań ochronnych" (cięcia sanitarne i nowe nasadzenia drzew - PAP) jest ochrona priorytetowych dla Unii Europejskiej siedlisk przyrodniczych, obszarów Natura 2000.

Szyszko dodał, że ma się to przyczynić "do zahamowania procesów degradacji tych siedlisk". Podkreślił, że "jest to zgodne z założeniami Natury 2000". Minister wyjaśnił, że "zadania ochronne" będą wykonywane wyłącznie na obszarze dwóch trzecich terenów nadleśnictw gospodarczych w Puszczy Białowieskiej: Hajnówka, Browsk, Białowieża. Nie będą one natomiast obejmowały Parku Narodowego, ani tzw. terenów referencyjnych wyznaczonych na obszarze tych nadleśnictw.

Jak dodał obecny na konferencji prasowej dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, ze względu na zbliżający się długi weekend oraz sezon wakacyjny, w pierwszej kolejności zabezpieczane będą szlaki turystyczne. Chodzi o usunięcie grożących zawaleniem drzew z okolic takich tras.

(PAP)


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę