Mural Święto Drzewa - dla czystego powietrza!

9 października 2020
Mural Święto Drzewa - dla czystego powietrza!

W Bielsku-Białej przy ul. Mickiewicza 9 powstanie ekologiczny mural, który przez co najmniej dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m2. Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili artystkę Ewę Ciepielewską z Grupy LUXUS, która namaluje swój projekt na ponad 100 m2 ścianie. Praca powstanie w ramach programu Święto Drzewa, którego Partnerem Strategicznym jest ALDI. Podczas odsłonięcia muralu, które odbędzie się 12 października o godz. 12.00 wspólnie z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim i zaproszonymi gośćmi zostanie posadzony platan. Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja sadzenia drzew i krzewów oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla m.in. wiewiórek i nietoperzy w Szkole Podstawowej nr 27.

Program Święto Drzewa Klubu Gaja to edukacja na temat ochrony środowiska i klimatu poparta realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. 18 edycja Święta Drzewa w Bielsku-Białej to nie tylko akcja sadzenia drzew i krzewów, ale także niezwykłe wydarzenie artystyczne. Mural Ewy Ciepielewskiej przedstawiający fragment lasu zostanie wykonany farbami włoskiej firmy Airlite. Farby działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób Airlite wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m2 zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las, o tej samej powierzchni.

„Aktywiści ekologiczni powinni głośno mówić o potrzebie ratowania planety i wspierać każde działanie na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Mogą to robić na różne sposoby, wykorzystując na przykład sztukę. To wspaniale, że mural Święto Drzewa powstaje właśnie w Bielsku-Białej na ulicy Mickiewicza tuż obok pierwszego biura Klubu Gaja. To symboliczne miejsce dla działań ekologicznych, ale i przypomnienie, że bez wspólnych wysiłków ratujących Ziemię, nasze życie może się dramatycznie zmienić. Sadźmy, malujmy, edukujmy i działajmy. Teraz!”  – mówi Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Ewa Ciepielewska, autorka muralu „Święto Drzewa”, jest artystką od lat zajmującą się tematyką ekologii, zarówno w swoim malarstwie, jak i działaniach przyrodniczych i społecznie zaangażowanych – w przestrzeniach miast lub na rzekach. Od wielu lat swoją praktykę artystyczną wiąże z rzeką Wisłą i drewnianym galarem (tradycyjną płaskodenną łodzią), na który zaprasza innych artystów na rezydencje w bezpośrednim kontakcie z naturą. Artystka współtworzy Grupę LUXUS, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku, jedyną formację z tamtych czasów, która przetrwała do dziś. Grupa LUXUS zorganizowała dziesiątki wystaw, prezentując zarówno malarstwo, jak i obiekty, a prace członków grupy znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w kolekcjach publicznych i prywatnych za granicą. Tematyka ich prac dotyczy aktualnej rzeczywistości, a rys krytyczny zawsze zrównoważony jest humorem. Grupa organizuje także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, dodaje – „Program Święto Drzewa nawiązuje do malarstwa Ewy Ciepielewskiej, w którym drzewa stanowią jeden z ważniejszych tematów. Przedstawia fragment lasu prześwietlonego wiosennym czy letnim słońcem, w którym jasna zieleń kontrastuje z brązowymi pniami drzew, a złote refleksy harmonizują z błękitem nieba prześwitującym w oddali. Ewa Ciepielewska od dawna współpracuje z Klubem Gaja w działaniach artystyczno-ekologicznych, a także z Galerią Bielską BWA, gdzie miała kilka wystaw. Realizacja ogromnego muralu na szczytowej ścianie kamienicy przy ulicy Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej jest niezwykłym wydarzeniem, dzięki któremu jej dzieło zaistnieje na stałe w przestrzeni miasta”. 

„Dbałość o środowisko i społeczna odpowiedzialność biznesu są wpisane w DNA marki ALDI.  Wierzymy, że wcielając je w życie przyczyniamy się do kształtowania postaw i przyjaznego otoczenia dla przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego, naturalnym było dla nas zaangażowanie się po raz kolejny w inicjatywę Święta Drzewa w roli Partnera Strategicznego. W ten sposób wspieramy edukację ekologiczną i możemy stać się częścią zielonego Śląska. Tegoroczna współpraca cieszy nas tym bardziej, że oprócz wspólnego sadzenia drzew, udało nam się stworzyć proekologiczny mural, który w przestrzeni miasta przypomina o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko” – mówi Agata Biernacka, Kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska. 

Święto Drzewa, w tym roku obchodzone pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”, odbędzie się także w Szkole Podstawowej nr 27. Klub Gaja wspólnie z uczniami i zaproszonymi gośćmi posadzi m.in. głogi, leszczyny, aronie i byliny oraz  przeprowadzi warsztaty budowy budek lęgowych dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i pszczół samotnic. Schronienia dla zwierząt zostaną zamontowane w ogrodzie szkolnym i posłużą edukacji dzieci i młodzieży.

Święto Drzewa w Bielsku-Białej organizowane jest przez Klubu Gaja wspólnie z Miastem Bielsko-Biała, Galerią Bielską BWA oraz firmą ALDI – Partnerem Strategicznym Święta Drzewa. Dofinasowanie ze środków Miasta Bielska-Białej. Partnerem w wykonaniu muralu jest firma Movincar Sp. z.o.o.

 

Klub Gaja / Fot. Klub Gaja / Beata Tarnawa


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę