aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Referendum - "My chcemy zapytać Polaków"- Mateusz Morawiecki

18 sierpnia 2023
Referendum - "My chcemy zapytać Polaków"- Mateusz Morawiecki

fot.Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Po burzliwej debacie sejmowej, Sejm przyjął wczoraj uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych.  Polacy odpowiedzą w nim na cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego, o podniesienie wieku emerytalnego, o likwidację bariery na granicy z Białorusią oraz o przymusową relokację nielegalnych migrantów.

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas 81 posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w którym uzasadniał decyzję Prawa i Sprawiedliwości o przeprowadzeniu referendum.  W swoim wystąpieniu powiedział między innymi:

- W sprawach wagi państwowej przeprowadza się referendum ogólnokrajowe – konstytucja do tego upoważnia. Naród jest suwerenem w naszym państwie i może decydować, w którym kierunku idzie polityka. Opozycja jest przyzwyczajona, że decydują nie Polacy, a zagraniczni politycy. Opozycja nie chce przeprowadzić referendum. Pan Donald Tusk głośno o tym mówi, iż uznaje to za nieważne i zniechęca do brania udziału w tym wydarzeniu. W Polsce decydują Polacy, a nie obcy i zagraniczni politycy. Platforma Obywatelska nie jest opozycją demokratyczną – jest opozycją antydemokratyczną - stwierdzał Premier Mateusz Morawiecki. 

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi działania w dialogu z Polakami- stwierdził premier i dalej oznajmił -...Na tym polega demokracja. Dzisiaj opozycja boi się referendum, a my chcemy zapytać Polaków o najważniejsze i fundamentalne sprawy, które dotyczą naszej Ojczyzny. Donald Tusk posługuje się kłamstwem i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Pytania, które zostały zadane są bardzo istotne dlatego przeprowadzamy referendum. Tu jest Polska i zgodnie z wolą Polaków zostanie ono przeprowadzone. Nie damy się zakrzyczeć opozycji bo widzimy ich rozpacz jak bardzo boją się wiążącego głosu Polaków po przeprowadzeniu referendum.

Stwierdził też, że nie zgadzamy się na narzucanie przymusowej emigracji przez Unie Europesjską. 

- Polska jest i będzie bezpieczna jeżeli tylko będziemy rządzić. Nie pozwolimy na przekraczanie w sposób nielegalny naszych granic, żeby potem obrazy z zachodnich miast Europy miały odzwierciedlenie w naszym kraju - podsumował swoje wystąpienie Premier Mateusz Morawiecki

v

Dodatkowo, Premier Morawiecki w transmisji na żywo na Facebooku mówił - ... w czwartek w Sejmie została przyjęta ustawa o referendum, w którym padną cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego, o podniesienie wieku emerytalnego, o likwidację bariery na granicy z Białorusią oraz o przymusową relokację nielegalnych migrantów.

Komentując o odmowie przez PO zabrania głosu Mateusz Morawiecki stwierdził – Chciałbym dzisiaj zwrócić się trochę nietypowo do sympatyków i zwolenników partii opozycyjnych. Jak czujecie się z tym, że odmawia się wam prawa do zabrania głosu w referendum? Ja tego, szczerze mówiąc, nie do końca rozumiem. chyba że tylko jako jakiś taki bardzo zawiły i chytry, ale antydemokratyczny plan polityczny całej antydemokratycznej opozycji. Jeżeli ktoś odmawia prawa do zabrania głosu, prawa do wzięcia udziału w referendum, to trudno mi określić to inaczej niż właśnie w taki sposób.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę