aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Myjka ciśnieniowa dla rolnika – Szybkie i skuteczne czyszczenie maszyn

11 czerwca 2024
Myjka ciśnieniowa dla rolnika – Szybkie i skuteczne czyszczenie maszyn

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko praca na polu, ale także konieczność utrzymania czystości i sprawności maszyn oraz sprzętu rolniczego. Myjki ciśnieniowe stają się nieodzownym narzędziem w gospodarstwach rolnych, zapewniając skuteczne i szybkie czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni. W poniższym artykule przyjrzymy się, dlaczego myjka jest niezbędnym urządzeniem dla każdego rolnika oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Dlaczego myjka ciśnieniowa jest ważnym sprzętem w gospodarstwie rolnym?

myjka ciśnieniowa

Efektywność i oszczędność czasu to kluczowe zalety myjek ciśnieniowych. Potrafią one usunąć zabrudzenia po oleju, błoto oraz resztki roślinne znacznie szybciej niż tradycyjne metody czyszczenia. Dzięki wysokiemu ciśnieniu wody, czyszczenie dużych maszyn rolniczych, takich jak traktory, kombajny czy siewniki, staje się o wiele łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Dokładne czyszczenie jest kolejnym atutem. Myjki wysokociśnieniowe pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, gdzie mogą gromadzić się resztki zaschniętego brudu. Regularne mycie maszyn przy pomocy urządzeń ciśnieniowych zapobiega korozji i przedłuża żywotność sprzętu, który jest często wart kilkaset tysięcy złotych. często wart kilkaset tysięcy złotych. 

 

W rolnictwie, gdzie często pracujemy z żywnością, ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Myjki ciśnieniowe z podgrzewaniem wody, z łatwością usuwają bakterie i inne patogeny, co jest szczególnie istotne w hodowli zwierząt. Czyste maszyny to także mniejsze ryzyko awarii i wypadków podczas pracy. Jednak myjka na ciepłą wodę, jest znacznie kosztowniejsza od zimnowodnej. Pomimo wyższej ceny, posiada  wiele zalet, które warto rozważyć, mając duże gospodarstwo rolne.

 Jakie są rodzaje myjek ciśnieniowych?

myjka ciśnieniowa

 

Można je podzielić na kilka typów, w zależności od ich zastosowania i konstrukcji:

Myjki elektryczne: Nadają się do codziennych zadań czyszczących. Są lekkie, łatwe w użyciu, jednak wymagają stałego dostępu do źródła zasilania. Sprawdzają się w mniejszych gospodarstwach lub przy zadaniach niewymagających bardzo wysokiego ciśnienia. Ich prostota i niski poziom hałasu czynią je wygodnymi w miejscach, gdzie cisza jest istotna. 

Przykładowy model pasujący do tej serii: Karcher HD 5/15 C PLUS

Myjki spalinowe: Charakteryzują się większą mocą i niezależnością od zasilania elektrycznego, co sprawia, że są odpowiednie do większych gospodarstw rolnych. Mogą być używane w dowolnym miejscu. Jednak są cięższe, głośniejsze i wymagają regularnej konserwacji silnika spalinowego.

Przykładowy model pasujący do tej serii: Karcher HD 7/20 G Classic

Myjki na gorącą wodę: Stanowią hybrydę myjek elektrycznych i spalinowych, wyposażone w parownik służący do podgrzewania wody. Gorąca woda jest znacznie skuteczniejsza w usuwaniu tłustych i uporczywych zabrudzeń oraz dezynfekcji powierzchni. Te myjki są droższe, ale oferują lepszą wydajność czyszczenia. W gospodarstwach rolnych, gdzie higiena jest priorytetem, myjki na gorącą wodę są szczególnie wartościowe, eliminując bakterie i inne patogeny skuteczniej niż zimna woda. W obecnej chwili są to najlepsze myjki dla najbardziej wymagających rolników.

Przykładowy model: Karcher HDS 10/21-4 M

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej?

Moc i ciśnienie jest jednym z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwracać uwagę. Myjka ciśnieniowa o mocy powyżej 160 barów jest odpowiednia do ciężkich prac rolniczych. Warto wybrać model z regulacją siły strumienia, który pozwala na dostosowanie intensywności mycia do różnych powierzchni, zapewniając większe bezpieczeństwo pracy.

Wydajność wodna, mierzona w litrach na godzinę (l/h), określa ilość wody, jaką myjka jest w stanie przepompować. Wyższa wydajność oznacza szybsze i bardziej efektywne czyszczenie.

Filtry i systemy ochrony w myjkach ciśnieniowych używanych w rolnictwie powinny być wysokiej jakości. Filtry wody chronią pompę przed zanieczyszczeniami, a dodatkowe systemy ochrony, takie jak automatyczne wyłączanie pompy przy braku wody, zwiększają trwałość urządzenia.

Akcesoria, takie jak różne rodzaje dysz, szczotki obrotowe czy przedłużki, umożliwiają lepsze dostosowanie myjki do konkretnych zadań. Warto zwrócić uwagę na ich dostępność i jakość.

Podsumowanie

Myjka ciśnieniowa to inwestycja, która przynosi wiele korzyści w gospodarstwie rolnym. Zapewnia szybkie i skuteczne czyszczenie maszyn, które przekłada się na dłuższą żywotność, lepszą wydajność pracy oraz wyższy poziom higieny. Wybierając urządzenie ciśnieniowe, warto zwrócić uwagę na moc, wydajność wodną, jakość filtrów oraz dostępność akcesoriów. Istotny jest także rodzaj napędu myjki. Dzięki temu prace porządkowe w gospodarstwie staną się znacznie prostsze i bardziej efektywne, a rolnicy będą mogli skupić się na tym, co naprawdę ważne – na uprawach i hodowli.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę