aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na co zwrócić uwagę, kupując sejf na broń długą?

29 czerwca 2023
Na co zwrócić uwagę, kupując sejf na broń długą?

Osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450." To właśnie ten fragment rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych udowadnia, że posiadanie broni wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W dzisiejszej publikacji przedstawiamy szereg praktycznych wskazówek, dzięki którym nasz sejf na broń długą spełni najbardziej restrykcyjne wymagania w kwestii bezpieczeństwa i prawidłowego magazynowania.

Pozwolenia na broń — zestawienie danych

Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne wyposażenie do przechowywania broni, ukryta jest w statystykach policyjnych. Według wspomnianej instytucji, liczba wydanych pozwoleń na broń od 8 lat wykazuje trend wzrostowy, osiągając poziom prawie 300 tysięcy w 2022 roku.

Podobne tendencje zauważa się w podsumowaniu zarejestrowanych sztuk broni, gdzie liczba uległa podwojeniu, w porównaniu do 2014 roku. Biorąc to pod uwagę, sejf na broń długą jest nie tylko uzasadnionym, ale również niezbędnym zakupem. Jednak, inwestycja powinna uwzględniać kilka najważniejszych parametrów technicznych. Jakich?

Sejf na broń długą - o czym należy pamiętać?

Odpowiednio przemyślany zakup sprawi, że sejf na broń długą będzie służyć swojemu użytkownikowi przez wiele lat. Aby to zagwarantować, warto dokładnie przeanalizować potrzeby, dostępne warunki, ale również nasze zamiary. Dlaczego?

Wielkość sejfu

Określenie rozmiaru jest doskonałym rozpoczęciem poszukiwań idealnego rozwiązania. Właściwie dobrany sejf na broń długą zagwarantuje bowiem pełną funkcjonalność, nawet w przypadku rozbudowania prywatnego arsenału.

Dzięki temu, sejf nie traci swojej praktyczności, zapewniając pełne bezpieczeństwo oraz ochronę. Wielkość wyposażenia jest szczególnie ważna, także z innych powodów.

Fragment przytoczonego rozporządzenia wskazuje, że nie tylko broń powinna być przechowywana w kontrolowanych warunkach, ale również sama amunicja. W konsekwencji, większy sejf na broń długą stanowi kompleksową opcję dla rozszerzającej się kolekcji - wraz z nabojami, pakietem niezbędnych dokumentów oraz pokaźniejszą liczbą uchwytów. To wciąż nie wszystko!

Sejf na broń długą powinien także zapewnić miejsce na dodatkowe wyposażenie, którego z pewnością nie zabraknie u entuzjastów strzelectwa. Warto podkreślić, że tego typu akcesoria nie wymagają przechowywania w specjalistycznym sejfie. Jednak, ogromna wartość takiego sprzętu sprawia, że to właśnie sejf jest odpowiednim miejscem składowania.

Taki sejf na broń długą charakteryzuje się wówczas powiększoną głębokością, umożliwiając magazynowanie uzbrojenia z profesjonalną optyką lub innymi dodatkami. Jest to szczególnie istotne dla myśliwych oraz amatorów strzelectwa sportowego.

Klasa sejfu na broń

Wspomniana we wstępie artykułu klasa S1, dedykowana jest najniższej randze asekuracji. W kategorii normy europejskiej EN 14450 wyróżnia się jeszcze jedną, lepiej zabezpieczoną klasę, czyli S2.

Należy nadmienić również inny standard obowiązujący w Europie, a mianowicie EN 1143-1. Ten wzorzec definiuje kolejne poziomy zabezpieczenia, czego efektem jest 8 klas - 0, I, II, III, IV, V, VI, VII oraz VIII. Dlaczego sejf na broń długą powinien przewyższać klasę ujętą w rozporządzeniu?

Wbrew pozorom, kwestie bezpieczeństwa to jedynie niewielka część korzyści, którą dana klasa reprezentuje. Atestowane standardy zapewniają bowiem określony poziom bezpieczeństwa względem nieupoważnionych osób, ale pozwalają także na spełnienie wymagań ubezpieczeniowych.

Przykładowo, nadmieniona już klasa 0 to limit wartości chronionej sięgający nawet 10 tysięcy euro w warunkach zawodowych oraz 40 tysięcy euro dla potrzeb prywatnych. Sejf na broń długą z podwyższonym standardem jest zatem skuteczną formą asekuracji dla drogiego arsenału i kosztownych akcesoriów, a jednocześnie głównym pretekstem dla uzyskania potrzebnej kategorii ubezpieczeniowej.

Sejf na broń długą - rodzaj zamka

Oto finalny punkt planowanej inwestycji, czyli dostępne zamki. Sejf na broń długą może być zaopatrzony w kilka rodzajów zabezpieczeń, a każdy z nich wyróżnia się odmiennym mechanizmem działania.

Zamek kluczowy reprezentuje standardowe rozwiązanie. W tym modelu to posiadacz klucza decyduje o możliwości otwarcia skrytki, a samo rozwiązanie dedykowane jest użytkownikom preferującym proste i niezawodne opcje.

Zamek mechaniczny to podwyższony wzór zabezpieczenia, wciąż bez wykorzystania elektroniki. W tym przypadku zastosowano specjalną kombinację szyfru, przekazywanego za pomocą pokrętła. Konieczność przechowywania klucza zastąpiono umiejętnościami manualnymi oraz precyzją i cierpliwością przyszłego użytkownika.

Trzecia propozycja  to wygoda i bezpieczeństwo, zagwarantowane adekwatną technologią. Sejf na broń długą wyposażony w zamek elektroniczny użytkuje jedynie kod alfanumeryczny, przez co wyróżnia się sporą popularnością wśród klientów.

Zamki biometryczne tworzą najwyższą klasę bezpieczeństwa. Innowacyjny skaner linii papilarnych nie potrzebuje bowiem wprowadzania dodatkowych haseł lub kodów, a szereg dodatkowych opcji pozwala na dopasowanie wyposażenia do indywidualnych preferencji użytkownika.

W przypadku wątpliwości, który rodzaj zamka będzie odpowiedni, warto konsultować się z zespołem specjalistów. Doświadczeni eksperci czekają pod adresem: https://www.hartmann-tresore.pl/

Podsumowanie

Sejf na broń długą wymaga uwzględnienia kilku fundamentalnych kwestii. To właśnie 3 opisane pozycje sprawią, że inwestycja okaże się wygodna, trwała, a co najważniejsze - skuteczna.

Specjalistyczne modele sejfów na broń długą znajdują się pod adresem: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-na-bron/sejfy-i-szafy-na-bron/lista

e-mk


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę