aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na koncie czy w skarpecie: gdzie trzymać pieniądze?

31 stycznia 2017
Na koncie czy w skarpecie: gdzie trzymać pieniądze?
Newseria Biznes

Według badania opinii publicznej za najbezpieczniejszy sposób lokowania pieniędzy Polacy uznają inwestycje w nieruchomości i ziemię. Jak dowodzi dalej Fundacja Kronenberga, w ciągu ostatnich 5 lat prawie dwukrotnie wzrosła liczba osób odkładających gotówkę w domu. Czy takie rozwiązanie nie wiąże się z dużym ryzykiem? Jaki jest powód takiego zjawiska i co z niego wynika?

Coraz więcej Polaków decyduje się na systematyczne oszczędzanie pieniędzy, nawet w niewielkich sumach. Paradoksalnie skutki kryzysu gospodarczego, wizja bankructwa Grecji, wzrost kursu franka szwajcarskiego i likwidacja OFE przyczyniły się do zwiększenia społecznej świadomości. Większość z nas zdała sobie sprawę, że musi poważnie zaplanować finansowe zabezpieczenie przyszłości. Sposobów jednak jest wiele, który z nich jest najbardziej odpowiedni?

Jeśli w domu, to z głową

Jeszcze kilka lat temu w większości krajów zachodniej Europy niemal każdy obywatel mógł doświadczyć negatywnych skutków kryzysu gospodarczego. Związane z nim widmo załamania systemu bankowego spowodowało zmniejszenie zaufania do instytucji finansowych, a przede wszystkim banków. Wiele osób zdecydowało się na zmianę formy kapitału - inwestycję np. w nieruchomości zamiast trzymania pieniędzy na lokacie. Jak wynika z badań od kilku lat szczególnie niewielkie sumy wolimy przechowywać w gotówce i odkładać np. w domowym sejfie. 

Konto lub lokata? - tylko dobrze dobrane

Zdecydowana większość z nas posiada konta osobiste i konta oszczędnościowe. Stale zwiększa się także odsetek badanych, którzy deklarują korzystanie z niskooprocentowanych rachunków. Jednak nie traktujemy ich jako długoterminowe sposoby na odkładanie zdobytych pieniędzy. Jeśli zaś chodzi o kwestię oszczędzania pieniędzy na starość, to również większość z nas, bo w sumie ponad 1/3 ankietowanych uznaje, że najlepszym sposobem na zwiększenie majętności na emeryturze jest inwestycja w dodatkowy etat lub inwestycja w nieruchomości i ziemię, dopiero na trzecim miejscu pojawiają się fundusze inwestycyjne. Czego zatem się obawiamy? 

– Po likwidacji tzw. II filaru poziom zaufania w stosunku do inwestowania w lokaty na przyszłość nieco się zmniejszył, jednak wciąż jest to jedno z najbardziej bezpiecznych rozwiązań. Pamiętajmy, że wszystkie oferty bankowe posiadają gwarancje, potwierdzane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co zapewnia zachowanie naszych środków, także w przypadku bankructwa instytucji. Odłożenie pieniędzy w banku nawet na nisko oprocentowanej lokacie to wciąż gwarancja bezpiecznego przechowywania i przyszłego zysku. Zwróćmy jednak uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale także na kwoty depozytów oraz wymagania banków - czy nie jest koniecznym np. wykupienie dodatkowej oferty – radzi Barbara Wałczyk, Kierownik Pionu Obsługi Klienta, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie. 

Dywersyfikacja portfela - stabilne zabezpieczenie

Optymalnym rozwiązaniem w kwestii oszczędzania pieniędzy będzie zróżnicowanie zasobów naszego majątku w celu zmniejszenia ryzyka. Aby ustrzec się przed utratą pieniędzy zarówno na skutek zmniejszenia wartości gotówki, ryzyka kradzieży, jak i krachu finansowego, najlepszym wyjściem będzie rozłożenie ich na części między różne inwestycje. Warto zatem część pieniędzy przechowywać na koncie osobistym czy lokacie, ale również zainwestować w nieruchomość. Dla własnej pewności najmniejszą część kapitału można także przechowywać w domu. Wybierzmy jednak taki bezpieczny sposób, który uchroni nas przed kradzieżą ze strony złodziei, osoby sprzątającej czy mało znanych gości. Decyzję formach ulokowania kapitału najlepiej podjąć samodzielnie lub w konsultacji ze specjalistą w dziedzinie prawa i finansów. 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę