Na straży przemysłu zbożowo–młynarskiego

11 grudnia 2020
Na straży przemysłu zbożowo–młynarskiego

Zrzesza polskie firmy młynarskie i reprezentuje branżę w kraju i zagranicą, wspiera wszystkie należące do niego marki w sytuacjach kryzysowych, co zwłaszcza w dobie pandemii jest szczególnie ważne. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo – Młynarskiego to jedyna w Polsce tego typu organizacja w sektorze młynarskim, która formalnie powstała kilka miesięcy temu, jednak teraz po gruntownej organizacji zaczyna aktywnie działać.

Sektor zbożowo-młynarski zawsze należał w Polsce do podstawowych branż przemysłu spożywczego. Branża ta jest szczególnie silnie powiązana z roślinną produkcją rolną w naszym kraju.
 
Dziś większość młynów znajdujących się w strukturach organizacyjnych członków Związku Młynarskiego, została gruntownie zmodernizowana i wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia do obróbki technologicznej ziarna, w tym także przy udziale dotacji i wsparciu unijnym.
 
Jednak miniony rok również tej branży przyniósł wiele obaw i niepewności. Wzrost cen zbóż na giełdach światowych, osłabienie polskiego złotego, a co za tym idzie rosnące ceny zbóż na rynku polskim, a także strach przed wirusem to wszystko cały czas powoduje niechęć do sprzedaży pszenicy przez rolników, co tworzy zagrożenie zachwiania łańcucha dostaw i niepewność utrzymania produkcji polskich młynów.


– Chyba nie mogliśmy utworzyć naszej organizacji w „lepszym” momencie. Wszystkie działania skupiamy na tym, by wspierać marki zrzeszone pod naszym szyldem. A jest ich już osiemnaście! Zdolności produkcyjne naszych członków założycieli to ponad 70% polskiego potencjału przemiału zbóż. To głównie wiodące zakłady zbożowe zlokalizowane w różnych miejscach kraju, ale też i mniejsze zakłady produkcyjne. Kolejne firmy młynarskie już zadeklarowały chęć przystąpienia do naszego Związku. Przedsiębiorstwa sektora młynarskiego widzą sens przynależności i działania w tego typu organizacjach. Mamy nadzieję, że wspólnie i obronną ręką wyjdziemy z tego ogólnoświatowego kryzysu – mówi Krzysztof Gwiazda, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego i dodaje, że rolą organizacji jest również komunikowanie społeczeństwu o wszelkich sukcesach zarówno branży, jak i firm ze Związku.

 

Biuro pras. Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego


POWIĄZANE

Interesuje Cię pożyczka gotówkowa, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Nic dz...

Budowa domu droższa o 58 tys. zł niż rok temu, a do tego 27% Polaków ma problem ...

Do Komisji Europejskiej został formalnie przekazany 14 czerwca br. projekt zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę