Na Święto Niepodległości paliwa tańsze

7 listopada 2022
Na Święto Niepodległości paliwa tańsze

W ostatnim notowaniu cen średnich, realizowanym przez e-petrol.pl, zobaczyliśmy niebagatelną obniżkę - zwłaszcza w przypadku bezołowiowej 95-ki. Wydaje się mocno prawdopodobne, że wyjazdy w okolicach Święta Niepodległości będą jeszcze tańsze.


benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe


Zejście poniżej psychologicznych cen dla diesla i autogazu także chwilowo cieszyć może kierowców - choć pamiętajmy, że cały czas funkcjonujemy w warunkach obowiązywania obniżonych stawek podatkowych w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Rafinerie notują podwyżki

Ostatnie zmiany cen hurtowych w polskich rafineriach są wyraźnie zwyżkowe dla benzyn - Pb95 kosztuje obecnie 6055 zł/m sześc., a więc mamy zmianę na plus o 127 zł wobec minionego weekendu. W cenach Pb98 zwyżka przekracza 200 zł, a cena wyniosła 6703 zł/m sześc. Cena oleju napędowego dzisiaj to 7238 zł/m sześc., a więc o 85 zł mniej niż w ostatni weekend. O 52 zł w omawianym okresie podrożał olej opałowy - jego średnia cena to 5739 zł/m sześc.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

 

Prognozy są optymistyczne

W dniach 7-13 listopada, a więc także przy okazji kolejnego "długiego weekendu" polscy kierowcy przy wizycie na stacji będą mile zaskoczeni. Ceny paliw bowiem będą jeszcze niższe niż w obecnym tygodniu. Dla benzyny Pb98 spodziewamy się cen na poziomie 7,29-7,42 zł/l, a dla benzyny Pb95 przewidywany poziom cen to 6,54-6,67 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny średnie znajdą się w przedziale 7,88-8,02 zł/l. Autogaz na większości stacji znajdzie się natomiast w widełkach 2,93-3,02 zł/l.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza

 

Na rynku naftowym bez dużych zmian

W mijającym tygodniu notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie wahały się w okolicach poziomu 95 dolarów. Najtaniej baryłkę surowca można było kupić 1 listopada, kiedy w trakcie dnia kosztowała mniej niż 93 dolary. Najdroższa jest w piątkowe przedpołudnie, kiedy jej cena zbliża się do 97 dolarów.
Wydarzeniem ostatnich dni na rynku ropy była decyzja amerykańskich władz monetarnych w sprawie podniesienia stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Inwestorów zaniepokoić mogły wypowiedzi Jerome’a Powella, szefa Fed, które wskazują na możliwe przesunięcie w górę szczytu obecnego cyklu podwyżek. To zły prognostyk dla gospodarki, która będzie musiała poradzić sobie ze skutkami bardziej zdecydowanego zacieśniania polityki monetarnej.

Przestrzeń do obniżek na giełdach naftowych ograniczają jednak problemy z podażą surowca. Od listopada weszły w życie ostanie ustalenia OPEC+ dotyczące zmniejszenia limitów wydobycia, które mogą realnie zmniejszyć produkcję surowca o około milion baryłek. Wielkimi krokami zbliża się też dzień wejścia w życie unijnych sankcji w zakresie dostaw rosyjskiej ropy drogą morską. Embargo ma obowiązywać od 5 grudnia i będzie dużym wyzwaniem dla europejskich konsumentów surowca.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak; źródło: e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 7-13 listopada 2022:

Poniedziałek
• Chiny – bilans handlu zagranicznego
• Niemcy – produkcja przemysłowa

Wtorek
• USA – wybory do Kongresu

Środa
• Chiny – inflacja konsumencka
• Polska – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
• USA – inflacja konsumencka

Piątek
• Wielka Brytania – PKB
• Niemcy – inflacja konsumencka


POWIĄZANE

27 stycznia 2023 r. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów p...

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę