EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Na ten nowy rok, wracają stare podatki na paliwa

2 stycznia 2023
Na ten nowy rok, wracają stare podatki na paliwa

Wraz z nowym rokiem kończy się obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, która chroniła portfele tankujących Polaków. Jak będą zatem wyglądać ceny po 1 stycznia?

Wprawdzie deklaracje władz i przedstawicieli koncernów paliwowych sugerowały, że zrobią one wszystko, aby 23-procentowa stawka podatku VAT nie odbiła się na kosztach ponoszonych przez kierowców, to jednak ryzyko pewnej zwyżki na wielu stacjach rysuje się całkiem realnie.

Rafinerie podniosły ceny

W okresie między ostatnim piątkiem a dniem dzisiejszym ceny wszystkich paliw w polskich rafineriach uległy podwyższeniu – dla benzyny 95-oktanowej zmiana tydzień do tygodnia była na poziomie 108 zł, a średnia cena tego paliwa wyniosła 5936 zł/m sześc. W cenie oleju napędowego również zobaczyliśmy wyraźną podwyżkę o 106 zł na metrze sześc. do poziomu 6895 zł. Olej opałowy z kolei drożał przez ostatni tydzień aż o 116 zł i dzisiaj sprzedawany jest średnio po 5762 zł/m sześc.

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe, rafinerie

Co nas czeka w nowym roku?

Wprawdzie do niedawna wyglądało na to, że w rok 2023 wejdziemy w cenach zbliżonych do tych z ostatnich tygodni, ale najświeższe prognozy sugerują, że w pierwszych stycznia może nas jednak czekać podwyżka. Dla benzyny 98-oktanowej spodziewamy się cen z przedziału 7,25-7,39 zł/l, a w przypadku benzyny 95-oktanowej 6,68-6,83 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy ceny mogą wynosić 7,84-7,99 zł/l. Dla autogazu także możliwa jest podwyżka do przedziału 2,99-3,10 zł/l.

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

Wraz z nowym 2023 rokiem wchodzimy w okres obowiązywania wyższych stawek VAT oraz nowej opłaty paliwowej – zapewne dlatego w pierwszych dniach roku będziemy mogli być świadkami dużego rozrzutu cen między poszczególnymi obiektami, co może wiązać się z czasem w którym stacje zaopatrywać się będą w paliwa do sprzedaży. Nawet jeżeli zgodnie z przewidywaniami zobaczymy mocne redukcje cen hurtowych, zmiana stawek podatkowych może spowodować różnice między obiektami. Wynikają one z tego, kiedy poszczególne stacje zaopatrywały się w paliwa i jak szybko wprowadzają nową benzynę czy diesla do swoich zbiorników.

 benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

Końcówka roku bez dużych zmian na rynku naftowym

Poświąteczny tydzień na rynku naftowym zaczął się od wzrostu cen ropy Brent, za którą płacono we wtorek blisko 86 dolarów. Próba odbicia w ostatnich dniach 2022 roku nie okazała się jednak skuteczna i w piątkowe przedpołudnie, kilka godzin przed zakończeniem ostatniej w tym roku sesji, baryłka ropy Brent kosztuje nieco ponad 83 dolary. Jej cena jest o około 5 dolarów wyższa niż na zamknięciu sesji kończącej 2021 rok.

U progu nowego roku w centrum uwagi inwestorów jest sytuacja w Chinach, gdzie w najbliższych miesiącach spodziewane jest wyraźne odbicie popytu na produkty naftowe. Na razie na gospodarcze efekty luzowania epidemicznych obostrzeń w tym kraju trzeba będzie jeszcze poczekać, a obecnie Chiny będą musiały się zmierzyć z nową falą zachorowań.

W pierwszych tygodniach 2023 roku uważnie monitorowane będą na pewno skutki limitu cenowego wprowadzonego dla dostaw rosyjskiej ropy drogą morską oraz przygotowania do unijnego zakazu importu paliw z Rosji. Sytuacja podażowa na rynku naftowym cały czas jest napięta i wszelkie sygnały wzrostu konsumpcji paliw mogą szybko przekładać się na wzrost cen surowca.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 2-8 stycznia 2023:

Poniedziałek
• Chiny – indeks PMI dla przemysłu
• Polska – indeks PMI dla przemysłu

• Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
Wtorek
• Niemcy – inflacja konsumencka
• USA – indeks PMI dla przemysłu

Środa
• Polska – decyzja ws. stóp procentowych
• USA – raport ISM dla przemysłu
• USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
• Polska – inflacja konsumencka
• USA – raport ADP
• USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
• Niemcy – zamówienia w przemyśle
• USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Uwaga na lukę: luka w finansowaniu handlu światowego wynosząca 30 bln USD w opin...

Jak obecny poziom stóp procentowych i poziom PKB przekłada się na rynek leasingu...

Komisja Europejska opublikowała wczoraj dwa komunikaty z okazji 30 rocznicy pows...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę