aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nagrodzona wyższa forma mleka z Mszany

21 października 2022
Nagrodzona wyższa forma mleka z Mszany

Figa, sery kozie, Homer i receptury podkarpackie. Pora wyjaśnić tę tajemnicę związaną z nazwą Gospodarstwa „Figa” Rodziny Maziejuków. Okazja jest znakomita, właśnie to ekologiczne gospodarstwo podczas Targów Natura Food w Łodzi zdobyło medal w ekologicznym plebiscycie Organic Life Top 50. To lista najbardziej inspirujących bohaterów ekologii i etyki w Polsce w 2022! – dokładnie tak brzmi hasło tego konkursu.

To już 11 nagroda dla tego koziego gospodarstwa w Mszanie należącego do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”. Trzeba dodać, firmy przedstawianej w filmach telewizyjnych przez znanych krytyków kulinarnych, m.in. Mikołaja Reya (tak, to z tego rodu) – eksperta gastronomicznego, znanego autora 500 reportaży kulinarnych TVN, jurora wielu festiwali, prowadzącego warsztaty gastronomiczne i degustacje w całej Europie. Zajadał się serami marki „Figa”.

Pytanie brzmi prosto: czy przy produkcji sera koziego stosuje się sok figowy, jak to w Iliadzie opisuje Homer? Tam używano mleka od kóz kreteńskich, w Mszanie od stada kóz podkarpackich.

Tu należy się wyjaśnienie - kozy tej rasy, które żywią się przede wszystkim na pastwiskach, dają mleko o szczególnie korzystnych walorach zdrowotnych. O wartości biologicznej mleka i serów decydują takie składniki, jak aminokwasy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy.

Co ciekawe, to podkarpacki nabiał góruje nad tym pochodzącym z Warmii i Mazur, jak to wykazały badania przeprowadzone w 2016 roku przez prof. Stanisława Milewskiego wraz z zespołem z Katedry Hodowli Owiec i Kóz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ser kozi z Podkarpacia wyróżniał się m.in. wyższą zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych (SFA) i korzystniejszą proporcją nienasyconych do nasyconych kwasów (Przegląd Hodowlany 2/2016).

Pan Wawrzyniec Maziejuk:

- „W naszym gospodarstwie pierwsza koza otrzymała imię „Figa”, stąd nazwa całej firmy. Zapewniam, że w wytwarzaniu serów nie używamy soku figowego, wyroby swój wyjątkowy smak zawdzięczają pastwiskom, gdzie rosną dzikie zioła. Te tereny wypasów to jedne z najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce. Wykorzystujemy tradycyjne receptury sięgające jeszcze XIV wieku, czasu bytności na tych terenach pasterzy wołoskich, którzy przynieśli ze sobą umiejętności serowarskie. One były przekazywane z pokolenia na pokolenie i my te tajniki wyrobu serów stosujemy obecnie. Dodam, że 10 produktów z marką „Figa” zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Zrozumiała więc jest nas.za obecność w Klastrze Podkarpackie SmakiOwszem, mamy wiele medali, ale równie ważne są wyrazy uznania turystów wędrujących Szlakiem Kulinarnym Podkarpackie Smaki, gości którzy dzielą się z nami oceną smaku naszych wyrobów. Bierzemy udział w wielu imprezach handlowych w kraju i za granicą i tam także zbieramy pochwały. Tak procentuje stosowanie zasad rzetelnego serowarstwa”

Czas sera

 

ser kozi "FIGA"

 

Czas dobrego sera – to nie tylko tytuł jednego ze spotkań serowarów i konsumentów. To szersze podejście do tej wyższej formy mleka. Zainteresowanie wyjątkowym pożywieniem rośnie, co odnotowali badacze z Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. W roku 2021 rynek serów kozich urósł o 7% i 15% w ujęciu wartościowym. Inaczej rzecz ujmując, przyrost to ponad 50 tys. nowych nabywców. W sumie, w owym roku sery kozie trafiły do 17,5% polskich gospodarstw domowych.

Czas dobrego sera to także czas promowania jego zalet. Pochwałę serów dojrzewających wyraża m.in. dr Bartek Kulczyński dyplomowany dietetyk i wykładowca:
„ Są one źródłem żywych kultur bakterii potrzebnych naszemu mikrobiomowi jelitowemu. Z tym, że zaletą tych serów nie jest sama obecność dobroczynnych bakterii. Zaletą są też ich właściwości fizykochemiczne – jak na przykład kwasowość, zawartość tłuszczu i tekstura. Właściwości te sprawiają, że sery dojrzewające są zarazem dobrym nośnikiem dla kultur bakterii – chronią dobroczynne bakterie przed zniszczeniem podczas ich transportu w przewodzie pokarmowym. Pod tym względem sery przewyższają inną żywość z bakteriami, na przykład jogurt naturalny. Z serów więcej dobroczynnych bakterii dotrze do dalszych odcinków układu pokarmowego
Jeśli chodzi jeszcze o konkretne korzyści zdrowotne, to badania pokazują, że u osób, które regularnie jedzą sery, rzadziej pojawiają się choroby układu krążenia, w tym choroba niedokrwienna serca i udary mózgu. Obecność serów w diecie obniża też ryzyko cukrzycy”.

Wybór gatunków i marek jest zachęcający. Statystyce obliczyli, że na świecie z mleka koziego produkuje się ponad 200 gatunków sera. Polscy serowarzy jeszcze nie doszli do tego poziomu. Jednak mamy wybór serów zagrodowych, robionych w naturalnych warunkach, bez użycia konserwantów, dojrzewających w naturalnym tempie.

A w Mszanie, w gospodarstwie „Figa” w całej gamie 35 produktów o wybitnym smaku warto zwrócić uwagę na ser wołoski wędzony, mający swoje miejsce w metryce historycznej sięgającej czasów, gdy mieszkający na ziemi sanockiej Wołosi płacili nim daniny.

U Maziejuków wyrabia się też ser łemkowski, ser farmerski z różnymi ziołami, bryndzę i twarożek. Można się przekonać, jak smakuje wołoskie dziedzictwo z Podkarpacia. Smacznego.

źródło: Stowarzyszenie "Polska Ekologia"


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę