aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najnowsze orzeczenie TSUE powinno skłonić unijnych decydentów

17 listopada 2022
Najnowsze orzeczenie TSUE powinno skłonić unijnych decydentów

Unijni decydenci powinni wzmocnić mechanizm ochrony upraw ryżu w UE n w obliczu najnowszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

9 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ważny wyrok w sprawie importu ryżu Indica pochodzącego z Kambodży i Myanmaru. Główną konsekwencją tej decyzji jest to, że sąd uchylił Akt wykonawczy Komisji nakładający środki ochronne na przywóz z obu krajów.

Kambodża i Mjanma odniosły w ostatnich latach znaczne korzyści z umowy „EBA” (Wszystko oprócz broni), która umożliwiła im wywóz znacznych, nieopodatkowanych ilości towarów do Europy, co zagraża rentowności producentów z UE.

Gra idzie o bardzo wysoką stawkę, ponieważ w Brukseli trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie ogólnego systemu preferencji taryfowych (GSP), Copa i Cogeca wzywają europejskich decydentów do uwzględnienia tej decyzji, proponując wzmocniony system.

Rząd Kambodży zarzucił naruszenie art. 22 ust. 1 i 2 oraz art. 23 rozporządzenia 978/2012 w sprawie stosowania systemu ogólnych preferencji taryfowych (GSP).
W rozporządzeniu wykonawczym Komisja błędnie zinterpretowała pojęcie „unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurujących” i ograniczyła je do pochodzenia surowców.

Trybunał argumentuje, że chociaż produkty kwalifikujące się do środków ochronnych „pochodzą z kraju korzystającego”, zasada pochodzenia nie ma zastosowania do „podobnych lub bezpośrednio konkurujących produktów”. Ponadto sąd podtrzymał zarzuty rządu Kambodży dotyczące oczywistych błędów w ocenie dokonane przez Komisję w dostosowaniu cen UE i cen importowych.

Copa i Cogeca przyjmują do wiadomości wyrok i szanują wynik, chociaż ubolewamy nad anulowaniem aktu wykonawczego.

Rozumiemy jednak, że uruchomienie artykułów 22 i 24 ust. 2 GSP, ze względu na ich szeroki i ogólny charakter, mogło być skomplikowane. W rzeczywistości zastosowanie klauzuli ochronnej w styczniu 2019 r. stanowi pierwszy i jedyny przypadek w ramach rozporządzenia w sprawie GSP.

To orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zapada w czasie, gdy trwa rewizja GSP
przedmiotem dyskusji między Radą a Parlamentem Europejskim. Współprawodawcy muszą
dlatego wyciągnij wnioski z tego podręcznikowego przypadku, aby wzmocnić cały system. Kopa i

Cogeca opowiadała się za gruntowną rewizją GSP i ulepszeniem ewentualnego mechanizmu automatycznego, nie tylko ze względu na pewność działań potrzebnych europejskim hodowcom ryżu i
spółdzielni rolniczych, ale także jasnej i solidnej procedury administracyjnej. W tym kierunku z zadowoleniem przyjęliśmy dobry wynik osiągnięty przez Komisję Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego 17 maja i mamy nadzieję, że Rada Unii Europejskiej znajdzie rozsądny kompromis, zbliżony do kompromisu Parlamentu Europejskiego.

Europejska społeczność hodowców ryżu wzywa państwa członkowskie do kontynuowania negocjacji, koncentrując się na stworzeniu jasnego, solidnego i skutecznego mechanizmu, który zostanie uruchomiony dopiero po zarejestrowaniu szkód poniesionych przez hodowców ryżu. Ponadto mechanizm ten powinien działać szybko, w przeciwnym razie szkody wyrządzone przez przywóz przyniosłyby nie do udźwignięcia szkody europejskiemu sektorowi ryżu, który już został poważnie dotknięty ostatnimi kryzysami.


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę