aaa_TSW_2023
CTR_2023

Najnowsze trendy w uprawie kukurydzy na ziarno

15 listopada 2023
Najnowsze trendy w uprawie kukurydzy na ziarno

Przy bieżących cenach jakie rolnik dostaje za wyprodukowane ziarno kukurydzy niezwykle ważne stają się poszukiwania nisz rynkowych które umożliwiają uzyskanie ceny korzystniejszej niż za standardowe ziarno. Zwykłe odmiany najczęściej mają przeznaczenie jako surowiec do produkcji przeróżnych pasz do żywienia zwierząt. Jednakże jednym z możliwych, a rzadziej wybieranych typów uprawy jest produkcja ziarna w celach młynarskich na potrzeby człowieka.

Standardowym wykorzystaniem ziarna kukurydzy w pożywieniu dla człowieka są produkty bez glutenu dla najmłodszych dzieci tzw. „baby food”, jak również płatki kukurydziane, kaszki kukurydziane, czy przemysł browarniczy. Grysowa alternatywa – tak często nazywany jest ten kierunek produkcji, z roku na rok jest on coraz bardziej atrakcyjny dla gospodarstw. Głównym tego powodem są ceny, ponieważ ziarno przeznaczone pod przemysł grysowy jest zdecydowanie więcej warte na skupach i dodatkowo jest to poszukiwany produkt na przepełnionym, krajowym rynku. Dla miesięcy październik i listopad w województwie Opolskim cena za ziarno w największej ilości podmiotów skupowych osiągała granicę 400 - 450 zł/t (30% wilgotności). Porównując cenę w tym samym okresie za kukurydzę Digital, która ma rekomendacje grysowe m.in. młynu Kalizea, można było zyskać około 100 zł więcej za tonę ziarna. W kraju wykluczając Kalizea (w województwie dolnośląskim), prosperują również inne młyny kukurydziane zajmujące się skupem ziarna, z których najbardziej znane to: Silesian Grain, Młyn Grygier Wielkopolska, oraz Dacsa województwo w woj. Kujawsko-Pomorskim. Według prognoz rynkowych szacowane jest znaczne zwiększenie przerobu kukurydzy dla celów żywieniowych ludzi, przede wszystkim ze względu, iż jest to produkt niezawierający glutenu. Ziarno odpowiednich odmian będzie zatem kluczowym towarem na rynku i dodatkowo premiowanym lepszą ceną. Dlatego wybierając odmiany na przyszły sezon, dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe cechy ziarna, dzięki którym zwiększą się szanse na uzyskanie dobrej ceny za wyprodukowany towar. 

 

kukurydza_najnowsze trendy w uprawie


Poznaj nasze inne odmiany kukurydzy

Następnymi  z nowych odmian, dzięki którym można zwiększyć ekonomiczność uprawy kukurydzy są odmiany, które są bardzo podatne na proces suszenia - szybko oddają wodę. Suszenie ziarna jest jednym z największych kosztów w uprawie kukurydzy. Należy nadmienić iż odmiany typu dent mają tendencję do szybszego suszenia od odmian flintowych. Na rynku można znaleźć bardzo dużo odmian, które posiadają zagłębienie w ziarniaku i określane są jako odmiany w typie dent. Często okazuje się jednak, że w takiej odmianie skrobi mączystej jest tylko 50%, a pozostała część to skrobia szklista, blokująca oddawanie wody z ziarniaka. 

Po dziesiątkach prób z czasem i efektywnością suszenia inżynierowie z firm Top Nasiona i Mepu wyselekcjonowali odmiany kukurydzy, które najłatwiej się suszą i potrzebują najniższych nakładów energii koniecznych do wysuszenia ziarna. Okazuje się, że odmiany z Programu Suche Ziarno, czyli kukurydza BRUCE LEE i RAMBO posiadają wyjątkowy układ skrobi mączystej, przez co woda z ziarniaka jest o 20% efektywniej odprowadzana, zdecydowanie ograniczając jednocześnie czas oraz koszty suszenia kukurydzy. 

 

kukurydza_najnowsze trendy w uprawie

 

Nasiona kukurydzy o ciemnym zabarwieniu - poznaj ich zalety

Trzecim, zupełnie nowym kierunkiem w uprawie kukurydzy jest stawianie na odmiany kukurydzy o ciemnym ubarwieniu ziarna. Za tego typu odmiany kukurydzy w skupach uzyskamy najwyższe ceny. Za odmiany z najciemniejszym ziarnem jak Obscuro czy Tenebro w październiku i listopadzie ceny wahały się w granicach 1600-1800 zł za tonę suchego ziarna. Pomimo, że odmiany charakteryzują się plonem najczęściej 1-2 tony mniej, to uzyskiwane ceny są przynajmniej 100% wyższe aniżeli za klasyczne odmiany ziarnowe. Wysoka wartość żywieniowa ciemnego ziarna to główny czynnik tak wysokich cen. Kukurydza na ziarno o antocyjanowej barwie zawiera więcej białka w porównaniu z powszechnie znanymi odmianami żółtymi, a także posiada naturalne antyutleniacze, wysokie ilości witamin z grupy B i C oraz m.in. potas, fosfor, witaminę PP i karoten. Dzięki ciemnofioletowemu zabarwieniu ziarna otrzymujemy materiał bogaty w antyutleniacze, błonnik oraz liczne witaminy i minerały. Ziarno opisywanej odmiany Tenebro, biorąc pod uwagę swoje właściwości prozdrowotne oraz bogactwo witamin i minerałów, jest wykorzystywane w najlepszych fermach do skarmiania kur niosek. Żółtko jajka przy dodatku wyraźnie wybarwionej kukurydzy uzyskuje znacznie ciemniejszy kolor. Drugim kierunkiem zagospodarowania antocyjanowych nasion kukurydzy są mieszanki dla ptaków egzotycznych i gołębi. Zgodnie z dr. Romanem Warzechą z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, nie każda odmiana nadaje się do skarmiania drobiu i generalnie ptactwa. Spowodowane jest to wielkością nasion. Najlepszym rozwiązaniem są nasiona drobne i okrągłe, jakie posiada np. odmiana kukurydzy Obscuro, ponieważ są lepiej pobierane przez drób i nie blokują się w wolach ptaków. 

Podsumowując oprócz klasycznej, masowej produkcji kukurydzy na ziarno, pojawiają się nowe odmiany, które wypełniają nisze rynkowe umożliwiając jednocześnie uzyskanie wyższych cen lub obniżenie kosztów produkcyjnych.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę