aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Najnowszy raport SGH: Spadek koniunktury w rolnictwie

1 grudnia 2023
Najnowszy raport SGH: Spadek koniunktury w rolnictwie

Po poprawie w III kwartale czwarty kwartał przyniósł pogorszenie się koniunktury w polskim rolnictwie. O tej porze roku to zmiana typowa, a tegoroczne pogorszenie się koniunktury jest płytsze niż zazwyczaj. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) obniżyła się – w porównaniu z III kwartałem br. – o 0,7 pkt, do wysokości -22,3 pkt. Pozostaje niższa niż przed rokiem, jednak już tylko o 1,5 pkt (przed kwartałem o 4,7 pkt). Oznacza to, że pogorszenie się koniunktury ma charakter sezonowy (tj. uwarunkowany rytmem zmian pór roku).

Wskaźnik koniunktury jest średnią ważoną dwóch wskaźników cząstkowych: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych i wskaźnika ich zaufania. Na odnotowany w IV kwartale spadek – niewielki, podkreślmy – wartości IRGCON wpłynął zarówno spadek dochodów gospodarstw, jak i pogorszenie się ich nastrojów. Obie zmiany są jednak nieznaczne, więc spadek wartości wskaźnika koniunktury należy odczytywać jako jego stabilizację na niskim poziomie. Innymi słowy, czwarty kwartał 2023 r. nie przyniósł ani wyraźnej zmiany koniunktury w polskim rolnictwie, ani – sądząc po wartościach sald prognostycznych – nie zapowiada, by taka nadeszła przed wiosną.
W porównaniu z III kwartałem br. pewnej poprawie uległa sytuacja finansowa gospodarstw rolnych i wzrosły ich wydatki na zakup obrotowych środków produkcji. Są to jednak zmiany, które wpisują się w obserwowane od kilku kwartałów tendencje.

 

 

Co natomiast szczególnego bardzo wyraźnie wyłania się z wyników jesiennego badania koniunktury rolnej, to duży wzrost – w ocenie ankietowanych rolników – dostępności kredytów preferencyjnych i skłonności gospodarstw rolnych do zaciągania kredytów. To zapewne w jakimś stopniu wynik obniżenia się stóp procentowych, ale przede wszystkim wyraz pomyślniejszych perspektyw ekonomicznych w najbliższej przyszłości.

oprac, e-red, ppr.pl; źródło: SGH


POWIĄZANE

Pomimo wielu prób torpedowania, dezinformacji i wrzucania do sieci fake newsów, ...

Na ukraińskich aukcjach sprzedaży przesyłek w transporterach zbożowych CTL wszys...

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę