aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zboża stanowią prawie 60% powierzchni

19 czerwca 2024
Zboża stanowią prawie 60% powierzchni

W przypadku roślin uprawnych bada się skład konkretnego planu uprawy w Leemstreek . W dyskusjach brane są pod uwagę zmiany plonów, ceny sprzedaży i koszty zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków, lnu, roślin strączkowych i rzepaku.

Największą uprawą są zboża, które stanowią prawie 60% powierzchni, a następnie ziemniaki (16,7%) i buraki cukrowe (14,8%). Był to przeciętny rok dla zbóż, z wieloma problemami jakościowymi związanymi z późnymi zbiorami. Średni plon spadł o ponad 5%, notowania cen spadły od jesieni i do końca lutego były o ponad 25% niższe w porównaniu z historycznie wysokimi cenami zbóż z 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie.

Ziemniaki i buraki cukrowe zrównoważyły spadek plonów dzięki lepszym notowaniom cenowym. W szczególności w przypadku cukru nastąpił znaczny powrót po latach spadku cen. W plonach buraka cukrowego uwzględniono również straty spowodowane wczesnymi przymrozkami w pierwszym tygodniu grudnia oraz wypłacone rekompensaty. W przypadku ziemniaków uwzględniono większe straty magazynowe oraz niewykarczowane uwrocia i podmokłe narożniki na działkach. Całe działki, które nie zostały wykarczowane, można odjąć indywidualnie od obliczonego SBW na podstawie zaobserwowanych strat.

Średnia cena wolnorynkowa w minionym sezonie została ustalona na poziomie 202,5 EUR/t w ostatnim roku gospodarczym, co oznacza, że do skali podstawowej dodaje się dodatek w wysokości 750 EUR/ha w odniesieniu do powierzchni ziemniaków powyżej 5 ha (zob. również przykład). W przypadku upraw nastąpił gwałtowny spadek kosztów nawożenia (-34,5%) i kosztów energii (-20%). Ponadto w obliczeniach SBW uwzględniono wzrost wszystkich pozostałych kosztów co najmniej o wartość wzrostu wskaźnika.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę